ରାତିରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ବାହନ ପେଚା ଦେଖିବା ଶୁଭ ନା ଅଶୁଭ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ବିଶ୍ୱାସ
 

What does it mean when you see an owl at night
ରାତିରେ ପେଚା ଦେଖିବା ଶୁଭ ନା ଅଶୁଭ? ଜାଣନ୍ତୁ

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ପେଚା ଦେଖିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ମନରେ ଭୟ ଆସିଥାଏ । ଯଦି ଦିନରେ ବା ରାତିରେ ପେଚା ଦେଖିଲେ ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ଏହା ଅନେକଙ୍କ ମନରେ ଧାରଣା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଅଟେ । 

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପଶୁ ଓ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ପେଚା ହେଉଛି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ ବାହନ । ଦୁନିଆ ରେ ଭଗବାନ ଯାହା ବି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି କୌଣସି ଜିନିଷ ବେକାର ନୁହେଁ । ପ୍ରତେକ ଜିନିଷର କିଛି ନା କିଛି ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି । କୌଣସି ନା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମହତ୍ଵ ରହିଛି ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

ସେହିପରି ପେଚା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଅଟେ । ଯାହା ପ୍ରକୃତି ମା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏ ଦୁନିଆରେ କିଛି ନା କିଛି କାମ କରିବାକୁ । ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବାହନ ପେଚା ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଅଶୁଭ କେମିତି ହେଲେ ଆପଣ ମାନେ ଥରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆମେ ପେଚାକୁ ଅଶୁଭ କହିବା ତେବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କୁ କେମିତି ପୂଜା କରିବା । ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯଦି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ତେବେ ପେଚା ମଧ୍ୟ ପୂଜା ପାଇଥାଏ ।

ତେଣୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆମର ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ ପେଚା ମଧ୍ୟ ଆମର ପ୍ରିୟ ହେବା ଉଚିତ । ପେଚା ପ୍ରାୟତଃ କେବଳ ରାତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପେଚା ବିଷୟରେ କ’ଣ ରହିଛି ବିଶ୍ୱାସ?

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ପ୍ଲାନ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚୟ କଳା କିମ୍ବା ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ପେଚା ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ରାତିରେ ଏକ ଧଳା ପେଚା ଦେଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏକ ଧଳା ପେଚା କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜଣେ ଧଳା ପେଚା ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ କିଛି ଶୁଭ ଘଟିବ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ହଠାତ୍ ଏକ ପେଚା ଦେଖନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଓ ପେଚା ସହିତ ଆଖି ମିଳେଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖୁସିର ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପେଚା ପ୍ରାୟତଃ କେବଳ ରାତିରେ ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଦିନ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ? ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ 
 

Share this story

World Odia Language Conferene