ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ? ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ 

How many days after caesarean delivery to make physical relationship know the expert tips
ଛୁଆ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ରଖିବେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେମିତିକି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଆଜିକାଲି ଅନେକ ମହିଳା ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ, ତାଙ୍କୁ ସିଜରିୟାନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସବ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଓ ଖାଦ୍ୟ ଗର୍ଭଧାରଣ ଉପରେ ବହୁତ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ପ୍ରବାହ ପକାଇଥାଏ। 

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଶିଶୁର ସ୍ଥିତି ବାରମ୍ବାର ବଦଳିଥାଏ, ଏଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ସିଜରିଆନ୍ କରାଯାଏ, ଏଭଲିକି ଶିଶୁ ଏବଂ ମା ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ବିପଦ ଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ  ସିଜରିଆନ୍ କରାଯାଏ । ସାଧାରଣତ c ଟାଇପ ବା ସିଜରିଆନ୍ ପରେ, ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀର ସ୍ୱାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ନେଇଥାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ମହିଳା ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଥାନ୍ତି । ପ୍ରସବ ପରେ ଗର୍ଭାଶୟ ସାଧାରଣ ଆକାରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗେ ଏବଂ ରକ୍ତସ୍ରାବ ବନ୍ଦ ହେବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗେ । ତେଣୁ, ଏକ ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମ ପରେ, କିଛି ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୌନା ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କିଛି ମହିଳା ବିଳମ୍ବରେ ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି  ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: BP ବଢିଗଲେ ଦେଖାଦିଏ ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ, ହୁଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍...

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସିଜରିଆନ୍ ପରେ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ । କାରଣ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଶିଶୁକୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଲୁବ୍ରିକାଣ୍ଟର ଅଭାବରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ସିଜରିଆନ୍ ପରେ ୬ ସପ୍ତାହ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

କିଛି ବ୍ୟାୟାମ ସହିତ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସବ ପରେ ଗର୍ଭାଶୟ ସାଧାରଣ ଆକାରକୁ ଫେରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ସହ ଦୌଡ଼ିବା, କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ କିଛି ଭାରି ଜିନିଷ ଉଠାଇବା ଉପର ଡାକ୍ତର ବାରଣ କରିଥାନ୍ତି ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ! ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)
 

Share this story

World Odia Language Conferene