ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ! ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 
 

Prediabetes Symptoms know details
ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ!
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ମଧୁମେହ ବା ଡାଇସେଟିସ୍ ଏତେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ ଯୁବପିଢ଼ି ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧୁମେହର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଡାଇସେଟିସ୍ ରୋଗ ହେଲେ ଏହି ରୋଗ ଜୀବନରେ ଥରେ ହେବା ମାତ୍ରେ ପିଛା ଛାଡେ ନାହିଁ ।

ମଧୁମେହ ବଂଶଗତ କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇପାରେ, ହେଲେ ଖାସକରି ଆମ ଜୀବନ ଶେଳୀରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ମଧୁମେହ ରୋଗ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବଜ୍ରପାତରେ ହୁତୁହୁତୁ ହୋଇ ଜୀଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ବାପା ମାଆଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ବିଟେକ୍ ପଢୁଆ ପୁଅ

ଡାଇସେଟିସ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଏପରି ଥାଏ,ଯେଉଁଥିରେ ସାବଧାନରେ ନ ରହିଲେ ଏହା ଡାଇବେଟିସରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ । ପ୍ରି ମଧୁମେହରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଶରୀର କିଛି ପ୍ରକାରର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମଧୁମେହରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ। ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ କେଉଁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଛୁଞ୍ଚି ପରି ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ପାଦରେ ଜ୍ୱଳନ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ତୁମର ଝାଳ ହଠାତ ବହୁତ ଖରାପ ଗନ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧର ମଧୁମେହ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତରେ ପଡ଼ିବା ସହ ପରିବାରରେ ଅଶାନ୍ତି ଲାଗି ରହିବ! ପଢନ୍ତୁ ସାପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳ  

ଏହା ସହ ଯଦି କେଶ ଓ ନଖ ନିୟମିତ କାଟିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପିଡରେ ବଢୁଛି ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧୁମେହର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଶୋଷିଲା ଲାଗେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଶୋଷିଲା ଅନୁଭବ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଅନେକ ଥର କେବଳ ଗଳା ଶୁଖିଯାଏ ଓ ପାଲଟି ଶୁଖିଯାଏ ।

ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ, ଏହି ରୋଗ ହେବା ପୂର୍ବରୁ, କାନ ଓ ଜିଭରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆଖିରେ ବାରମ୍ୱାର ଲୁହ ଆସିଯାଉଛି, ତେବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧୁମେହର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।ଯଦି ତୁମର ବାରମ୍ବାର ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଇବା କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ । ସବୁବେଳେ ପାଟିରେ ମିଠାପଣର ଅନୁଭବ ହୁଏ । ତେଣୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧୁମେହର ହୋଇପାରେ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: BP ବଢିଗଲେ ଦେଖାଦିଏ ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ, ହୁଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍...

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene