World Odia Language Conferene

ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଭିତରେ ଏତିକି ବୟସ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିବା ଉଚିତ୍..ନଚେତ ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ଦେଖାଦେବ ଅଶାନ୍ତି!
 

What is the ideal age gap for a husband and wife
ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ କେତେ ବର୍ଷ ଗ୍ୟାପ୍ ରହିବା ଠିକ୍ ? 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଦିଗ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ । ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। 

ବିବାହ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପର୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ଜିନିଷ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ ଅଧିକ, ଅର୍ଥାତ୍ ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ ଅଧିକ ରହିଥାଏ, ତେବେ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଃଖ ଜନ୍ମ ହୁଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ମତଭେଦ ହୁଏ ।

ହେଲେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ବୟସ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହି ବିଷୟକୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ବିଜ୍ଞାନରେ ବିବାହର କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ ବରଂ, ଏଠାରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପାଇଁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ୍।

ବିଜ୍ଞାନରେ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ Copulation (ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ) ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ହାର୍ଟଆଟାକ୍ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଦିଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ, ଅଣଦେଖା କଲେ ଚାଲିଯିବ ଜୀବନ

ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାତରୁ ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯେତେବେଳେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ୯ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି ହରମୋନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଶୀଘ୍ର ଘଟିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି।

ତଥାପି, ଏହି ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଦୌ ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଝିଅ କିମ୍ବା ପୁଅ ତା’ପରେ ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଆମ ଦେଶରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ମଧ୍ୟ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଏହା ସହିତ, ଆମ ଦେଶରେ ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଝିଅମାନଙ୍କର ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ଏବଂ ପୁଅମାନଙ୍କର ବୟସ ୨୧ ବର୍ଷରେ ରଖାଯାଇଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସରେ ତିନି ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ଏଠାରେ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣୀୟ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଧକ୍ ଧକ୍ ସହ ମୁଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ପଖାରେ ହେଉଛି କି ମୁଣ୍ଡବଥା? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ଉପଚାର...

ତେବେ ନିକଟରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସକୁ ୨୧ ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ମୋଟ ଉପରେ, ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସରେ ତିନିରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ଗ୍ରହଣୀୟ। ସମାଜ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଝିଅର ବୟସ ପୁଅଠାରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍। 

କିନ୍ତୁ, ବେଳେବେଳେ ଏହି ବ୍ୟବଧାନ ୧୦ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ସହିଦ କପୁର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମୀରା କପୁରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷର ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ ଅଛି। ସେହିଭଳି ଭେଟେରାନ କ୍ରିକେଟର ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅଞ୍ଜଲୀ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଙ୍କଠାରୁ ୬ ବର୍ଷ ବଡ଼।

ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ସ୍ଥିର ହୋଇ ଥିବା ସତ୍ୱେ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟସରେ ତିନି ରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ବ୍ୟବଧାନ ଗ୍ରହଣୀୟ । ଏବଂ ଝିଅର ବୟସ ପୁଅଠାରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ସକାଳୁ ସକାଳୁ ପେଟ ସଫା ହେଉନି କି ? କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ଥରକେ ହେବ ସଫା...
 

Share this story