World Odia Language Conferene

କିଡ଼ନୀକୁ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରଖିବ ଏହି ୫ଟି ସୁପରଫୁଡ୍, ଷ୍ଟୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ କରିବ କମ୍ !
 

What are the best foods to eat to reduce kidney stones
କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ଏହି ସବୁ ସୁପରଫୁଡ୍
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: କିଡ଼ନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଙ୍ଗ । ଏହା ଆମ ଶରୀରରୁ ଅତିରିକ୍ତ ତରଳ, ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶରୀରରେ ଜଳ, ଲୁଣ, ମିନେରାଲଲ୍ସକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ବିନା ଶରୀରର ସ୍ନାୟୁ, କୋଷ ଓ ମାଂସପେଶୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ । 

କିଡ଼ନୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ । ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କିଡ଼ନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯାହା ମୂତ୍ର ଆକାରରେ ଆମ ଶରୀରରେ ଥିବା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ବାହର କରିବା ସହ ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ । ହେଲେ

ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଭୁଲ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଏଥିରେ ଛୋଟ ଷ୍ଟୋନ୍ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହାକୁ କିଡନୀ ପଥର କୁହାଯାଏ। କିଡନୀରେ ପଥର ରହିଲେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆପଣଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ।

ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଦାମୀ ମେଡିସିନ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିକାର ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ସୁପରଫୁଡ୍ ଏହି ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ରାମବାଣ ପରି କାମ କରେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସୁପରଫୁଡ୍ ବିଷୟରେ…

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କେମିତି ଜାଣିବେ ହୋଇଛି କି ପେଟ କ୍ୟାନସର ? ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଦିଏ ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣ 

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଏବଂ ସିଡ୍ସ କିଡନୀ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଏବଂ ସିଡ୍ସ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ପରି ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଇ, ଯାହା କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ। ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। 

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଭୟରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ କିଡନୀ ପ୍ରଦାହକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଚିନିବାଦାମ, ଆଲମଣ୍ଡ, ଅଖରୋଟ୍, କିସମିସ୍, ଚିଆ ସିଡ଼୍, ସନ୍‌ଫ୍ଲାୱାର୍ ମଞ୍ଜି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ।

ଏହା ସହ ରସୁଣରେ ଆଲିସିନ୍ ନାମକ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଯାହା କିଡନୀକୁ ଅନେକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।

ଅନେକ ରୋଗ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ସେଓ ଖାଇ ଭଲ ହୋଇପାରିବ। ସେଓ କିଡନୀ ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ। ଆପଲରେ ମିଳୁଥିବା ଆକ୍ଟିନ୍ ନାମକ ଦ୍ରବଣୀୟ ଫାଇବରର ଉଭୟ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହ୍ରାସ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଲ୍ ଚୋପା କ୍ୱେରେସିଟିନ୍ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ସହିତ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଧାରଣ କରିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଫିଟ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ହାର୍ଟଆଟାକ୍ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଦିଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ, ଅଣଦେଖା କଲେ ଚାଲିଯିବ ଜୀବନ

ଏହା ସହ ଓମେଗା -୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡରେ ଭରପୂର ଫ୍ୟାଟି ଫିସ୍ କିଡନୀ ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ। ଏହାର ଉଭୟ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି। ଏହା କିଡନୀ ଫୁଲାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହା ସହ ରେଡ୍ କ୍ୟାପସିକମ୍ କିଡନୀ ପାଇଁ ଔଷଧ ପରି କାମ କରେ । ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ କିଡନୀ ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଫାଇବର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ବ୍ୟାୟାମ - ଏହି ସୁପରଫୁଡ ଖାଇବା ସହିତ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କାରଣ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସିବା କିମ୍ବା ଶରୀରର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ନହେବା ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍‌ରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ଅତି କମରେ ୫ ମିନିଟ୍ ଚାଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଏବଂ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ପଥର ବା ଷ୍ଟୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଳ୍ପ ହେବ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ୫ଟି ଅଭ୍ୟାସ ବ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋ୍‌କ ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)
 

Share this story