କେମିତି ଜାଣିବେ ହୋଇଛି କି ପେଟ କ୍ୟାନସର ? ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଦିଏ ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣ 
 

What Is Colon Cancer Know Its Symptoms and Causes
ପେଟ କ୍ୟାନସର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଦିଏ ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣ 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ହେତୁ ପେଟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ। ଆଜିକାଲି ଯୁବକମାନଙ୍କଠାରେ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ରୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ହେଉଛି ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ। ଏହିପରି ଖାଦ୍ୟ ହେତୁ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଟ୍ୟୁମର୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ।

ବଡ଼ ଅନ୍ତନଳୀ ବା ରେକ୍ଟମରେ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏହା ସାଧାରଣତଃ ଏକ ପଲିପ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା କୋଲନ୍ କିମ୍ବା ରେକ୍ଟମ୍ ର ଭିତର ଲାଇନ ରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ କୋଷ ଅଟେ ଯାହା ଶେଷରେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ । 

କୋଲୋନୋସ୍କୋପି ପରି ନିୟମିତ ଚେକଅପ୍ ଦ୍ୱାରା କୋଲୋନ୍ କର୍କଟକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ। ଫ୍ୟାମିଲିୟଲ୍ ଆଡେନୋମାଟସ୍ ପଲିପୋସିସ୍ (FAP), ଲିଞ୍ଚ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ, ଗାର୍ଡନର୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ପରି କୋଲୋନ୍ କର୍କଟରେ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ? ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ 

ଜୀବନଶୈଳୀ କାରକ ଯେପରିକି ଉଚ୍ଚ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ଖାଦ୍ୟରେ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଗ୍ରହଣର ଅଭାବ, ବିଶେଷତଃ ଧୂମପାନ କିମ୍ବା ପୋଡିଯାଇଥିବା ଲାଲ ମାଂସର ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର, ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଅଭାବ, ମୋଟାପଣ, ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗର ବିକାଶରେ ବୟସ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅନ୍ତସ୍ଥ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋମ ଏକ ଅସନ୍ତୁଳନ କ୍ରନିକ୍ ପ୍ରଦାହ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ, ଯାହା କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇଥାଏ । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ କେତେକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ପରି ପରିବେଶ କାରକ ମଧ୍ୟ ବୃହତ୍ ଅନ୍ତନଳୀ ଏବଂ ରେକ୍ଟମରେ କର୍କଟ ରୋଗର ବିକାଶରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ବିବିଧ କାରଣଗୁଡିକ ବୁଝିବା କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ନିରାକରଣ ରଣନୀତି ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ନିରାକରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ପ୍ଲାନ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍

କୋଲନ କ୍ୟାନସରର କଣ ଲକ୍ଷଣ? 

କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହେଉଛି ଏକ ସାଇଲେଣ୍ଟ କିଲର, ଯାହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ । ରୋଗ ଆଗକୁ ବଢିବା ସହିତ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ।

  • ଅନ୍ତନଳୀ ଆଦ୍ରୁତରେ ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଅନ୍ତ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଯେମିତିକି ଝାଡା କିମ୍ବା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଝାଡାରେ ରକ୍ତ କିମ୍ବା ରେକ୍ଟମରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେଲେ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହୋଇପାରେ। 
  • ହଠାତ୍ ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ କ୍ରମାଗତ ଥକ୍କା ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।
  • କୋଲୋନ୍ କର୍କଟରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଅସ୍ୱାଭାବିକତା, ଫୁଲା ଏବଂ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଥସ୍ଥଳର ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।
  • ଝାଡାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ କାରଣ ଏହା କୋଲୋନ୍ କ୍ୟାନସରର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହନ୍ତି ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଜରୁରୀ ।କଲୋରେକ୍ଟାଲ୍ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ଫଳାଫଳରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ୫ଟି ଖାଦ୍ୟ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଷ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ?

କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ?

କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନଶଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯଦି ଆପଣ ପେଟ କର୍କଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଚ, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଅଧିକ ମାଂସଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଜରୁରୀ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଧୂମପାନ ଓ ମଦ୍ୟପାନରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ଚିକିତ୍ସା ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର, କେମୋଥେରାପି, ବିକିରଣ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟାର୍ଗେଟେଡ୍ ଥେରାପି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ । ନିୟମିତ କଲୋନୋସ୍କୋପି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରାମର୍ଶିତ ଚେକଅପ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ଅବସ୍ଥାରେ କଲୋରେକ୍ଟାଲ୍ କର୍କଟ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବାହାଘର ପରେ ଝିଅମାନେ କାହିଁକି ମୋଟା ହୋଇଯାଆନ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଅସଲ କାରଣ

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene