ଏହି ୫ଟି ଖାଦ୍ୟ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଷ, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ?
 

Thyroid patient should not eat these 5 food
ଏହି ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଷ 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେପରିକି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଥାଇରଏଡ୍ କହିଲେ ବେକରେ ଥିବା ଗ୍ରନ୍ଥି କୁ ବୁଝାଏ, ଏହି ଛୋଟ ସ୍ପ୍ଲେନ୍ ଆକୃତିର ଗ୍ରନ୍ଥି, ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରେ, ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥି ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ କମ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଏହି ଅସୁବିଧାକୁ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗ କୁହାଯାଏ।

ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଔଷଧ ଖାଇବା ସହ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଠିକ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଥାଇରଏଡରେ ଗାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯାହା ଦ୍ବାରା ପିଟୁଇଟାରୀ ଥାଇରଏଡ୍-ଉତ୍ତେଜକ ହରମୋନ୍ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ଏଭଳି ସଂଯୋଗ, ବୃଷ ରାଶିରେ ବୃହସ୍ପତି ଚଳନ! ଏହି ୪ ରାଶିକୁ ମିଳିବ ଶୁଭଫଳ 

୧. ରାଗି।

ରାଗି ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ମିଲେଟ କାରଣ ଏହା ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର। କିନ୍ତୁ ଏକ ଗାଇଟ୍ରୋଜେନିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଭିଜାଇ ଏବଂ ଭଲ ଭାବରେ ରାନ୍ଧିବା ପରେ ଏହାକୁ ବେଳେବେଳେ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ।

୨. ଚିନା ବାଦାମ।

ଚିନା ବାଦାମରେ ଗୋଇଟ୍ରୋଜେନର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଏହା ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜମର ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିପାରେ। ତେଣୁ, ହାଇପୋଥାଇରଏଡାଇଜିମ୍ ରୋଗୀମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ପ୍ଲାନ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍

୩. ଆଲମଣ୍ଡ।

ଆଲମଣ୍ଡରେ ସେଲେନିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭରପୂର - ଉଭୟ ଥାଇରଏଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଗାଇଟ୍ରୋଜେନିକ୍ ହେତୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇଲେ ଏହା ଥାଇରଏଡ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ। ଏହା ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିର ଆୟୋଡିନ୍ ଶୋଷିବା କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ କରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ହାଇପୋଥାଇରଏଡାଇଜିମ୍ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ କେବଳ ୩ରୁ ୪ ଭିଜାଇଥିବା ଆଲମଣ୍ଡ ଖାଇପାରିବେ।

୪. ଗହମ।

ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ୍ ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜିମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗହମ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଗ୍ଲୁଟେନ-ଫ୍ରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ମାତ୍ରା କମ୍ ଥାଏ ଯାହା ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ।

୫. ସୋୟାବିନ୍।

ସୋୟାବିନ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଶରୀରର ଥାଇରଏଡ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ବଦଳାଇପାରେ ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ସୋୟାରେ ଗାଇଟ୍ରୋଜେନ ଥାଏ, ଯାହା ଥାଇରଏଡ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ତେଣୁ ସୋୟା ଉତ୍ପାଦକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ? ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene