ପ୍ରତିଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ମଧୁର ହେବ ସ୍ବାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ !
 

Chanakya Niti For Husband Wife Relationship
ପ୍ରତିଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ମଧୁର ହେବ ସମ୍ପର୍କ !
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କେବଳ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା, କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପଣ୍ଡିତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ସେ ଅର୍ଥନୀତିର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଚାଣକ୍ୟ ନୈତିକତା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୈତିକତା ନୀତି ଧାରଣ କରିଥାଏ ଯାହାକି ଜୀବନର ଅନେକ ଦିଗ ସହିତ ଜଡିତ ରହିଥାଏ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଶୀତଦିନେ ପୂରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ସରଳ ଟିପ୍ସ 

ନୈତିକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନେକ ସାହର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାର୍ଯ୍ୟ, ବ୍ୟବସାୟ ଓ ସମ୍ପର୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଉପରେ ନୈତିକତା ଉପରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜର ମତ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି । ନୈତିକତା ଉପରେ ସମ୍ବୋଧିତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତଃ କଠୋର ମନେହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭଲ ଓ ଭୁଲର ପଥ କହିଥାଏ ।

ସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ କିଛି ନିୟମ ରଖିଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା...ଆମ ବିବାହିତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ।

ପରସ୍ପରକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ: ସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ଓ ସମ୍ମାନ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ତାଙ୍କ ନୈତିକତା ଉପରେ ଚାଣକ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରେମ ଓ ସମ୍ମାନ ଥିଲେ ହିଁ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ହୋଇପାରିବ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତରେ ପଡ଼ିବା ସହ ପରିବାରରେ ଅଶାନ୍ତି ଲାଗି ରହିବ, ପଢନ୍ତୁ ଏ ସପ୍ତାହର ରାଶିଫଳ

ଗର୍ବ କର ନାହିଁ: ଅଧିକନ୍ତୁ, ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ କିଏ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ଗର୍ବ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଧୌର୍ଯ୍ୟବାନ ହୁଅନ୍ତୁ: କୌଣସି ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଓ କୌଣସି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହୁଅନ୍ତୁ । ସେ ସାହସୀ ଓ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ କହିଥିଲେ। 

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଷୟ ବାଣ୍ଟନ୍ତୁ ନାହିଁ: ସ୍ୱାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିଷୟ କାହା ସହିତ ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ସମ୍ପର୍କକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ । ପରସ୍ପର ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କମିଯାଏ । ଯଦି କୌଣସି ସଂପର୍କରେ ବିଶ୍ୱାସ ହଜିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ତିଷ୍ଠି ରହିବ ନାହିଁ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଆସୁଛି ଭଲ ସମୟ, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଏହି ୫ ରାଶିଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା!
 

Share this story

World Odia Language Conferene