ଏଠି ମା ପେଟର ଭାଇ ସାଜେ ସ୍ୱାମୀ! ବିବାହ ରୀତି ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ
 

A Dhurwa tribe of Chhattisgarh allows brother and sister to marry, know details
ଅଜବ ପରମ୍ପରା,ଏଠି ଭାଇ ସାଜେ ସ୍ୱାମୀ!

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ବିବାହ ଏପରି ଏକ ବନ୍ଧନ ଯାହା ଦୁଇ ଜଣ ଜୀବନ ପରସ୍ପର ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ବିବାହ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରମ୍ପରା ଏବଂ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଅନୁସରଣ କରି ଆସୁଛନ୍ତି।

ଦୁନିଆରେ କିଛି ପରମ୍ପରା ଅଛି ଯାହା ଜାଣିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଛତିଶଗଡର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ । ତେବେ ବିବାହ ବିଷୟରେ ଛତିଶଗଡରେ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଏପରି ଅଛି ଯାହା ଏକ ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ କେବେବି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଦୁନିଆର କିଛି ଆଦିବାସୀ ବା ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ବିବାହ ରୀତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ । ସେଠାରେ ଅଗଣିତ ଉଦାହରଣ ଅଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମନ ଭିତରର ଅକୁହାକଥା ମାନସିକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହେବ! ପଢନ୍ତୁ ରାଶିଫଳ 

ଭାରତରେ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏପରି ଗୋଟିଏ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଭାଇ-ଭଉଣୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ପର୍କର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ଏକ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ପୁରୁଷମାନେ ନିଜ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି। ସମାନ ମାର ଗର୍ଭରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ପୁଅ ଓ ଝିଅ ବିବାହ କରନ୍ତି । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି । 

ଛତିଶଗଡରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏଭଳି ଆଦିବାସୀ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ “ଧ୍ରୁବା” ନାମକ ଏକ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଛି । ଧ୍ରୁବା ଆଦିବାସୀ ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ, ସମାନ ମା’ଠୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପୁଅ ଓ ଝିଅମାନେ ବିବାହ କରନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥ ସେମାନେ ଭାଇ-ଭଉଣୀ କିମ୍ବା ଭଉଣୀ-ଭାଇ ସଂପର୍କରେ ବିବାହ କରନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ଏପରି ସଂସ୍କୃତି କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ ସେ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି କେହି ତାଙ୍କ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଏ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଏହି ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରତି ଦୃଢ଼ ଆପତ୍ତି ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନଙ୍କ ଜାତିର ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସେମାନେ ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ମନରେ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଓ ଅସ୍ଥିରତା ସହ ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଖାଦେବ! ପଢନ୍ତୁ ଏ ସପ୍ତାହର ରାଶିଫଳ

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଏହାକୁ ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ନାହିଁ ।) 

Share this story

World Odia Language Conferene