ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବାର ସଠିକ୍ ବୟସ କେତେ? ନଜାଣି ଭୁଲ କରନ୍ତି ମାତା-ପିତା
 

What is the best age to get pregnant according to science?
ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ବୟସ କେତେ ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଗର୍ଭଧାରଣର ସଠିକ୍ ବୟସ କେତେ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଉପରେ କଣ ରହିଛି ବୟସର ପ୍ରଭାବ, ବିବାହ ଓ ପିଲା ଜନ୍ମ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସସୀମାକୁ ନେଇ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଏକ ବିତର୍କ ହୁଏ । ବାସ୍ତବରେ କେଉଁ ବୟସ ଏଥିପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ତାହା ଅନେକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବ ନିଶ୍ଚୟ । ତେବେ ଦ୍ଵନ୍ଦ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ

କେତେକ ଦମ୍ପତି ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ବେବି ପ୍ଲାନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ। ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପିଲା ଜନ୍ମ ପାଇଁ ପ୍ଲାନିଂ କରିବାର ଉଚିତ୍ ବୟସ କେତେ? ବିଜ୍ଞାନ ଏ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିଥାଏ?

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଯୌନଶକ୍ତି ବଢାଇବ ଏହି ୫ ଖାଦ୍ୟ, ଦରକାର ପଡିବନି ଟାବଲେଟ୍‌ କି କ୍ୟାପସୁଲ୍‌

ମେଡିକାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଟୁଡେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବାର କୌଣସି ଉପଯୁକ୍ତ ବୟସ ନାହିଁ, ଯାହାକି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହେବ । ଏହି ବୟସ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଅଲଗା ହୋଇପାରେ । ମହିଳାମାନେ ସାଧାରଣତଃ କିଶୋରବସ୍ଥାରୁ ମେନୋପୋଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷମାନେ ୬୦ କିମ୍ବା ୭୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିତା ହୋଇପାରନ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବହୁତ ନିର୍ଭର କରେ । କିଛି ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କର ଫର୍ଟିଲିଟୀ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଫର୍ଟିଲିଟୀ ହରାନ୍ତି । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ପେଟ କ୍ୟାନ୍ସରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି ? ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଭୋଗିବେ  

ଏ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିଥାଏ ବିଜ୍ଞାନ?

ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ପୁଅ କିମ୍ବା ଝିଅ କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ସାଧାରଣତଃ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଫର୍ଟିଲିଟୀ ୨୦ ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ । ଆମେରିକୀୟ ସୋସାଇଟି ଫର ରିପ୍ରଡକ୍ଟିଭ୍ ମେଡିସିନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନେ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଫର୍ଟିଲିଟୀରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଏହା ୩୫ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ । ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସର ସୁସ୍ଥ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ମାସରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାର ପ୍ରାୟ ୨୦% ସୁଯୋଗ ରହିଛି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ବୃହଷ୍ପତି ମହାଦଶା କ’ଣ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ କିଭଳି ବଦଳିଯାଏ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ...

ଯଦି ଆମେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା, ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗୁଣ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ୩୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ, ପିତା ହେବା ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ପୁରୁଷ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ପିତା ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ଯେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେମାନଙ୍କର ଶୁକ୍ରାଣୁ ଜେନେଟିକ୍ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ମୁସ୍କିଲ।

ସମାନ କଥା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ଡିମ୍ବାଣୁର ଗୁଣ ୨୦ ବର୍ଷ ଭଳି ସମାନ ରୁହେ ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ ଋତୁସ୍ରାବ ପରେ ମହିଳାମାନେ ମା ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ମେନୋପୋଜର ହାରାହାରି ବୟସ ୫୧ ବର୍ଷ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ମେନୋପୋଜର ପୂର୍ବ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ହରମୋନରେ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ, ଯାହା ମା ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ କଣ କହୁଛି...

ହଙ୍ଗେରୀର ସେମେଲୱିସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବୟସ ୨୩ ରୁ ୩୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, କାରଣ ଏହି ବୟସରେ ଜନ୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କେତେକ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍।

ସେମେଲୱିସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ଦମ୍ପତି ୩୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସରେ ଗୋଟିଏ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରନ୍ତି, ତେବେ ଶିଶୁର ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଯାଏ । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ; ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଜରୁରୀ କାରଣ !

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ । ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚତ କରେ ନାହିଁ।)
 

Share this story

World Odia Language Conferene