କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ; ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଜରୁରୀ କାରଣ !
 

Condom users should know these five things
କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ୫ଟି କଥା
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସୁରକ୍ଷିତ ସେକ୍ସ ପାଇଁ କଣ୍ଡୋମ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଆପଣ କେବଳ ଏଡସ୍‌ ନୁହେଁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଗର୍ଭଧାରଣ ଚିନ୍ତାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ବହୁ ସମୟରେ ସେକ୍ସ କରିବା ବେଳେ କଣ୍ଡୋମ ଫାଟି ଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା ଯୌନାଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ରହିଯାଇଥାଏ। ଜଣେ ପୁରୁଷର କଣ୍ଡୋମ ବିଷୟରେ ଧାରଣା କମ୍‌ ଥିଲେ ଏପରି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଥାଏ। 

କଣ୍ଡୋମ ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ କଣ୍ଡୋମ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରନ୍ତି । କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଜିନିଷ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୟସ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ବିଜ୍ଞାନ କଣ କହୁଛି...

କଣ୍ଡୋମ ଏକ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଜିନିଷ ଏବଂ ଏହା ଏକ ପତଳା ଜିନିଷ । ଏହା ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ ଅଂଶୀଦାରର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ରୋକିଥାଏ । ଏହା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଯେପରିକି ରବର, ପଲିୟୁରେଥନ୍ କିମ୍ବା ପଲିସୋପ୍ରେନ୍‌ରୁ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଯୌନ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ । 

କଣ୍ଡୋମ କିଣିବା ବେଳେ ଏକ୍ସପାରି ଡେଟ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ଭୁଲିନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବିନା ଦେଖାରେ କେବେ ବି ଏହାକୁ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଭୁଲରେ କଣ୍ଡୋମ ଓଲଟା ପିନ୍ଧି ଦେଇଛନ୍ତି ତାକୁ ସିଧା କରି ଆଉ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ କଣ୍ଡୋମରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଲାଗିଥାଇ ପାରେ, ଯାହା ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ।

କଣ୍ଡୋମ ପିନ୍ଧିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ପବନ ଭରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏପରି କଲେ ଫାଟି ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ।ଥରକରେ ପୁରୁଷ କଣ୍ଡୋମ କିମ୍ବା ମହିଳା କଣ୍ଡୋମ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଏକା ସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର କଣ୍ଡୋମର ବ୍ୟବହାର କ୍ଷତିକାରକ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ପେଟ କ୍ୟାନ୍ସରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି ? ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଭୋଗିବେ  

ବଜାରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫ୍ଲେଭର୍‌ କଣ୍ଡୋମ ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି । କେତେକ ଯୌନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । ସୁଗନ୍ଧ ପାଇଁ ଅଧିକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ… ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆଲର୍ଜି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । 

କଣ୍ଡୋମକୁ ଏକ ଶୁଖିଲା କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ, ଗରମ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏକ ପର୍ସରେ କଣ୍ଡୋମ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଲାଟେକ୍ସ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ଏହା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ ।

ଲାଟେକ୍ସ କଣ୍ଡୋମ ସହିତ ଏକ ତରଳ କିମ୍ବା ସିଲିକନ୍ ଆଧାରିତ ଲବ୍ରିକାଣ୍ଟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା କଣ୍ଡୋମକୁ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଯୌନଶକ୍ତି ବଢାଇବ ଏହି ୫ ଖାଦ୍ୟ, ଦରକାର ପଡିବନି ଟାବଲେଟ୍‌ କି କ୍ୟାପସୁଲ୍‌
 

Share this story

World Odia Language Conferene