ମହାଶିବତ୍ରୀରେ ରାତିରେ ଉଜାଗର ହୋଇ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ମହତ୍ତ୍ବ କ’ଣ? ଜାଣନ୍ତୁ...
 

The spiritual significance of staying awake on Maha Shivratri
ଜାଗର ରାତିରେ ଉଜାଗର କାହିଁକି ରୁହନ୍ତି?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆସନ୍ତା କାଲି ଅର୍ଥାତ ୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ରେ ପଡ଼ୁଛି ମହାଶିବରାତ୍ରୀ, ଫାଲଗୁନ କୃଷ୍ଣ ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ । ଏହି ଦିନ ସାରା ଦେଶରେ ଭକ୍ତମାନେ ମହାଦେବଙ୍କ ଆରାଧନା କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ଦିନ ସକାଳରୁ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଜାଗ ରହି ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। 

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଉତ୍ତର ଭାରତୀୟ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, କୃଷ୍ଣ ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ଦିନରେ ପୂଜା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦୋଷ କାଳ ଏବଂ ରାତି ସମୟରେ ଶିବ ପୂଜା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ହେଲେ କାହିଁକି? ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରିରେ ଉଜାଗର ରହିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହାଶିବତ୍ରୀରେ ରାତିରେ ଉଜାଗର ହୋଇ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ମହତ୍ତ୍ବ କ’ଣ?

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

ମହାଶିବତ୍ରୀ ସମୟରେ ରାତିରେ କାହିଁକି ଜାଗ୍ରତ ରହିବା ଉଚିତ୍?

ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ପୂଜା ବିଧି ସୂର୍ଯ୍ୟାଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠି ସ୍ନାନ କରି ଶିବଙ୍କ ପାଖରେ ପୂଜା କରି ଉପବାସ ରଖନ୍ତୁ । ନିଷ୍ଠାର ସହିତ ବ୍ରତ ରଖିଲେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କର ଆର୍ଶୀବାଦ ମିଳିଥାଏ । ଭଗବାନ ଶିବ ବିନାଶକାରୀ ଶକ୍ତିର ତତ୍ତ୍ବ ଏବଂ ତାମୋଗୁଣର ଅଧିଷ୍ଟାତା ଅଟନ୍ତି । ରାତି ବିନାଶକାରୀ ସମୟକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଏବଂ ଶିବ ବିନାଶର ଦେବତା, ତେଣୁ ରାତି ସମୟ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରିୟ ଅଟେ । 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଶନି-ଶୁକ୍ରଙ୍କ ମହାମିଳନ, ୩ ରାଶିଙ୍କ ଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଶୁଭଦିନ!

କିଛି ଜୀବ, ଯେଉଁମାନେ ଦିନସାରା ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ରାତିରେ ଶେଷ ହୁଏ । ରାତି ସମୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ନୀରବ ରହିଥାଏ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶିବଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ସହଜ, ଯିଏ ସର୍ବଦା ଧ୍ୟାନରେ ଥାଏ । ଶାନ୍ତ ମନ ଥିବା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ରାତ୍ରି ଉଜାଗର କରାଯାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ରହିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ! ପଢନ୍ତୁ ଏ ସପ୍ତାହର ରାଶିଫଳ

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାଦେବ ଏହି ରାତିରେ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ରୁହନ୍ତି, ତେଣୁ ଯିଏ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରେ ସ୍ମରଣ କରେ ସେ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିନିଏ, ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀର ରାତି ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର

ଯଦି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ମହାଶିବରାତ୍ରୀର ରାତିରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଗ୍ରହ ଏବଂ ତାରାମାନଙ୍କର ଏପରି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଶକ୍ତି ଉପରକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ । ଇକ୍ୱିନୋସ୍ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ସମୟରେ ଗ୍ରହର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଫଗୁଲ୍ ଫୋର୍ସ ଏକ ବିଶେଷ ଉପାୟରେ କାମ କରେ ଏବଂ ଏହି ଶକ୍ତି ଉପରକୁ ଗତି କରେ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଶକ୍ତିର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ, ଏହି ସମୟରେ ମେରୁଦଣ୍ଡ ସିଧା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆମ ଶରୀର ପ୍ରଣାଳୀ ଶକ୍ତି ପାଏ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ମହାଶିବରାତ୍ରୀଙ୍କ ରାତିରେ ଜାଗ୍ରତ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଏହି ରାଶି ଲୋକଙ୍କ ଆୟଠୁ ବ୍ୟୟ ଅଧିକ ହେବା ସହ ଶତ୍ରୁ ସାଜିବେ ନିଜ ଲୋକ! ପଢନ୍ତୁ ଆଜିର ରାଶିଫଳ 
 

Share this story

World Odia Language Conferene