ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ରାଶି ଅନୁସାରେ କରନ୍ତୁ ଦାନ, ଫିଟିବ ଭାଗ୍ୟ ଓ ମିଳିବ ଶୁଭ ଫଳ
 

Sankranti 2024 Donate These Things According To Your Zodiac Sign
ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ରାଶି ଅନୁସାରେ କରନ୍ତୁ ଦାନ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପରେ ରାଶି ଚିହ୍ନ ସେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି।  ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଜାନୁଆରୀ ୧୫ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଛନ୍ତି । ମକର ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। 

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ସହିତ ୧୪ଟି ସାମଗ୍ରୀ ଦାନର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଜାନୁଆରୀ ୧୪ ତଥା ଆଜି ସକାଳ ସମୟ ୨ ଟା ୪୪ ରେ ମକର ରାଶିରେ ଗତି କରିବେ ।ଉଦୟତିଥିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ୧୫ ଜାନୁଆରୀରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଚଳିତ ବର୍ଷର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାରଣ ରବିଙ୍କ ସହ କୁମାର ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଗଠନ ହେଉଛି । ଏହିଦିନ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସହିତ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରାଶି ଚିହ୍ନ ଅନୁଯାୟୀ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ମିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ। 

ମେଷ ଓ ବିଛା ରାଶି:- ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ମଙ୍ଗଳ । ତେଣୁ, ଗାଧୋଇବା ପରେ ଶୁଭ ସମୟରେ ରାଶି ଲଡୁ, ଖେଚୁଡି, ମିଠା, ମସୁର ଡାଲି, ମିଠା ଚାଉଳ, ନାଲି କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ରେଶମ ପୋଷାକ ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାଲି ଚନ୍ଦମ, ଡାଳିମ୍ବ, ଲେମ୍ବୁ ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ତେବେ ଏହି ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ମନ୍ଦିରକୁ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଶୁକ୍ର ଗୋଚର, ଏହି ୩ ରାଶିଙ୍କ ବଦଳିଯିବ ଭାଗ୍ୟ, ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ଧନ ବର୍ଷା!

ବୃଷ ଓ ତୂଳା ରାଶି:- ଏହି ରାଶିର ଚିହ୍ନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ଶୁକ୍ର। ରାଶିରେ ଶୁକ୍ର ଗ୍ରହକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ, ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସେମାନଙ୍କର ରାଶି ପ୍ରଭୁ ଶୁକ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚିନି, ଚାଉଳ, କ୍ଷୀର-କଦଳୀ, ଧଳା କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ପଶମ ପୋଷାକ, ଖେଚୁ଼ଡି ଏବଂ ରାଶି ଗୁଣ୍ଡ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବିଶେଷ ଫଳପ୍ରଦ ଅଟେ। 

ମିଥୁନ ଓ କନ୍ୟା ରାଶି:- ଏହି ରାଶି ଚିହ୍ନର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛି ବୁଧ। ତେଣୁ, ଏହି ରାଶି ଚିହ୍ନର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ରାଶି ଲଜୁ, ସାଗୁ ଦାନା, ଖେଚୁଡି, ବାଦାମ ସହ  ସବୁଜ ପୋଷାକ ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ହେବ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏହି ରାଶିର ଲୋକ; ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କଟିବ ଏହି ସପ୍ତାହ, ପଢନ୍ତୁ ସାପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳ…

କର୍କଟ ରାଶି:- ଏହି ରାଶିର ଚିହ୍ନର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ର। ତେଣୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଏହି ରାଶି ଚିହ୍ନର ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଖିରୀ, ଧଳା ରାଶି ଲଡୁ, ମାୱାରେ ତିଆରି ମିଠା, ଖେଚୁଡି, ଧଳା ରାଶିର ତିଆରି ମିଠା ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ହେବ। 

ସିଂହରାଶି:- ସିଂହ ରାଶିର ସ୍ୱାମୀ ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟ । ତେଣୁ, ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ, ଏହି ରାଶି ଚିହ୍ନ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ଖେଚୁଡି, ନାଲି କପଡା, ରାବିଡି, ଗଜକ, ଗୁଡ଼ ସହ ମସୁର ଡାଲି, ତମ୍ବା ବାସନ ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରିବା ଭଲ ହେବ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ରାହୁ ଓ କେତୁଙ୍କ ରାଶି ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଏହି ୪ ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଭଲ ସମୟ! 

ଧନୁ ଓ ମୀନ ରାଶି:- ଏହି ରାଶିର ଚିହ୍ନ ହେଉଛନ୍ତି ବୃହସ୍ପତି। ଗୁଣାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ, ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ରାଶି, ଗୁଡ, ଖେଚୁଡି, ଅମୃତଭଣ୍ଡା  ଏବଂ ହଳଦିଆ ଚନ୍ଦନ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ଫଳ ପ୍ରଦ ହେବ। 

ମକର ଓ କୁମ୍ଭ ରାଶି :- ଏହି ରାଶିର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୁତ୍ର ଶନିଦେବ ।ଶନିଦେବଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ, ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖେଚୁଡି, କଳା ଛତା, ତେଲ କିମ୍ବା ସୋରିଷ ତେଲ, ବିରି ଡାଲିରେ ତିଆରି ଖେଚୁଡି ଏବଂ ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ହେବ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଏହି ୬ ରାଶି ପାଇଁ ଅଶୁଭ, ସାବଧାନ ନହେଲେ ହରାଇବେ ସର୍ବସ୍ବ !

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)
 

Share this story

World Odia Language Conferene