ଏହିସବୁ କରିବା ପାଇଁ କେବେ ବି କରନ୍ତୁନି ଲଜ୍ଜା, ନଚେତ୍ ଭୋଗିବେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା
 

Never feel ashamed while doing these things 
ଏହିସବୁ କରିବା ପାଇଁ କେବେ ବି କରନ୍ତୁନି ଲଜ୍ଜା
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ତଥା ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ରାଜନେତା, ଦାର୍ଶନିକ ତଥା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି। ରାଜନୀତି, ଅର୍ଥନୀତି, କୂଟନୀତି ବ୍ୟତୀତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ ଯାହା ଆମ ଦୈନଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯାହା ଆମ ପାଇଁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆ ତାଙ୍କ ନୀତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଢ଼ିର ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଅନୁସରଣ କରି ଆମେ ସହଜରେ ଆମ ଜୀବନରେ ସଫଳତାର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବା |

ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଥିବା ନୀତି କେବଳ ଶାସନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ମାନବ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେଉଛି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିରେ ମାନବ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବିଷୟ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପଡି଼ଛି ୩ଟି ରାଜଯୋଗ, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ମାଲେମାଲ୍ ହେବେ ଏହି ୪ ରାଶି

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ କେବେ ଅପମାନିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅପମାନ ବିଷୟରେ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କିଛି ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ କେବେ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯେଉଁ ଲଜ୍ଜିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼େ।

ଚାଣକ୍ୟ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୁଲ ଉପାୟରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି, କିମ୍ବା ଅର୍ଜିତ ଟଙ୍କାକୁ ଭୁଲ ସ୍ଥାନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେ ବି ତାଙ୍କ ସହିତ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟାୟ କିମ୍ବା ମିଥ୍ୟା କହି କେବେ ବି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ପ୍ରକାର ରୋଜଗାର, ଲାଭ ବଦଳରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ, ଦିନକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ବାସ ଦୁଇ ପାଖୁଡ଼ା, ଦୂର ହେବ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ସମସ୍ୟା !

ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେମିତି କରେ ସେହିପରି ଫଳ ଅମଳ କରେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅର୍ଜନ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା କେବଳ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ। ଚାଣକ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟକୁ କ୍ଷତି କରି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହିପରି ଧନ କଦାପି ପାଖରେ ରୁହେନାହିଁ।

ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପରେ ଲୋକେ ଲୋଭି ହୋଇଯାନ୍ତି ଏଭଲିକି ନିଜ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଟଙ୍କା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେବେ ବି ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହା କରି କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥିଲେ ଯେ ଅର୍ଜିତ ଅର୍ଥର କିଛି ଅଂଶ ଦାନରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅଧିକ ସମୃଦ୍ଧ କରିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମାସକୁ କେତେଥର ସେକ୍ସ କରିବା ଉଚିତ୍? ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିନିଶ୍ଚୟ ଜାଣନ୍ତୁ...

ଅନୀତି ବା ଭୁଲ ରାସ୍ତା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଜନ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଧନ ପାପର ଶ୍ରେଣୀରେ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥାଏ। 

ଯେଉଁ ଜ୍ଞାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅର୍ଜନ କରେ କିମ୍ବା ସେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଯାହା ଶିଖେ, ଅଧିକାଂଶ ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କ ଗୁରୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥାଏ। ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକଙ୍କଠାରୁ କିଛି ଶିଖିବାକୁ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଜଣେ ଭଲ ଛାତ୍ର ଯିଏ ବିନା ଲଜ୍ଜାରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଏବଂ ବିନା ଲଜ୍ୟାରେ ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କ ଗୁରୁଙ୍କୁ ହିଁ ଦେବା ଉଚିତ୍।

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଯେ ଯେଉଁ କାମରେ ତୁମେ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପାଇବ ସେହି କାମ କରିବାକୁ ତୁମେ କେବେ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଜ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କାମଟି ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଶୀତଦିନେ ସେକ୍ସ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ କାହିଁକି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ
 

Share this story

World Odia Language Conferene