ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ, ଦିନକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ବାସ ଦୁଇ ପାଖୁଡ଼ା, ଦୂର ହେବ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ସମସ୍ୟା !
 

Is fried garlic good for health
ଦୂର ହେବ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ସମସ୍ୟା !
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ରସୁଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ । ମସଲା ଜାତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଯାହାକି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏହା ସହିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପକାରୀ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ବାୟୋଟିକ, ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ, ପୋଟାସିୟମ, ଆଇରନ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ଭିଟାମିନ ଭଳି ଅନେକ ଉପକାରୀ ପୋଷକ ତତ୍ବ ଭରି ରହିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ବେମାରୀରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :୫ବର୍ଷ ପରେ ତ୍ରିଗ୍ରାହି ଯୋଗ, ଏହି ୩ ଟି ରାଶିର ଭଲ ଦିନ ଆରମ୍ଭ, ମିିିଳିବ ପ୍ରବଳ ଟଙ୍କା!

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ୨ଟି ରସୁଣ କଞ୍ଚା ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଯଦିଓ ରସୁଣ ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ, ଏହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ରସୁଣ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଇମ୍ୟୁନିଟି ପାଇଁ ବହୁତ୍ ଲାଭଦାୟକ ରସୁଣ । ମହୁ ସହିତ ରସୁଣ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା, ଏହା ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଜବୁତ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା  ବ୍ୟତୀତ,କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ରସୁଣ । ଏଥିରେ ଜିଙ୍କ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଥାଏ, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭଜା ରସୁଣ ଆମକୁ ଜୀବାଣୁ ସମେତ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପଡି଼ଛି ୩ଟି ରାଜଯୋଗ, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ମାଲେମାଲ୍ ହେବେ ଏହି ୪ ରାଶି

ରସୁଣ କଞ୍ଚା ଖାଇବା କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ମିଶାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ଭାଜି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଏହା ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ, ବିଶେଷ କରି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ । ଯଦିଓ ରସୁଣ ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ, ଏହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ରସୁଣ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ବିଶେଷତଃ ଭଜା ରସୁଣ ଖାଉଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ବଢ଼ିନଥାଏ । ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ ରସୁଣ । ରସୁଣ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା, ଏହା ବ୍ଳଡ୍ ପ୍ରେସର ଲେବୁଲକୁ କମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ତେଣୁ ଭଜା ରସୁଣକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ହୃଦରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମିଯାଏ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମଙ୍ଗଳ ଗୋଚର ଫଳରେ ଏହି ୩ ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିବ ବରଦାନ, ଦୂର ହେବ ଟାଙ୍କର ଅଭାବ!

ଭଜା ରସୁଣ ଧମନୀକୁ ସଫା ରଖେ । ସେଥିରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ ରୋକିଥାଏ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥିବା ପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟରେ ଭଜା ରସୁଣକୁ ମଧ୍ୟମ ପରିମାଣରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଭଜା ରସୁଣ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ।

ଭଜା ରସୁଣ ବିଶେଷ ଭଲ ଯଦି ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତି । ଭଜା ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ବଢ଼ିଥାଏ । ଭଜା ରସୁଣ ପୁରୁଷ ଯୌନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଶୀତଦିନେ ସେକ୍ସ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ କାହିଁକି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene