World Odia Language Conferene

ସବୁଠି ଶୋକର ଛାୟା; ପରଲୋକରେ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦି
 

Ex-Bihar Deputy CM Sushil Kumar Modi passes away at 72
ପରଲୋକରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦି
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସୁଶୀଲ ମୋଦିଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ। ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଖି ବୁଜିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ସୁଶୀଲ ମୋଦି। ଏପ୍ରିଲ ୩ ତାରିଖରେ ସେ ଏକ୍ସରେ ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ କରି ୬ ମାସ ହେବ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। 

ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ”ଗତ ୬ ମାସ ହେବ କ୍ୟାନସର ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଲାଗୁଛି ଯେ ଏକଥା ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାର ସମୟ ଆସିଯାଇଛି। ତେଣୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମୁଁ କିଛି କରିପାରିବି ନାହିଁ। ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇ ଦେଇଛି। ଦେଶ, ବିହାର ଓ ବିଜେପି ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ମୁଁ ସମର୍ପିତ ରହିବି।'

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ସବୁ କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍! ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ସତର୍କ ରହନ୍ତୁ ଓ ହାର୍ଟ ଆଟାକକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତୁ 

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ବିହାର ବିଜେପି ତଥା ଜାତୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା। ପାଟନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 

ସେ ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ପାଟନା ୟୁନିଭରସିଟି ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍ ୟୁନିଅନର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ହୋଇଥିଲେ, ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ, ଯିଏକି ତାଙ୍କର ସର୍ବ ବୃହତ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସଂଘର ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୭୪ ରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ବିହାରପ୍ରଦେଶ ଛାତ୍ର ସଂଗ୍ରାମ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୭୪ ର ବିହାର ଛାତ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ସେହି ସମାନ ଛତ୍ର ସଂଗଠନ କମିଟି ଥିଲା।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ନଖରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଲିଭର୍ ଠିକ୍‌ ଅଛି କି ନାହିଁ ? ନଖର ରଙ୍ଗ ଏସବୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଦିଏ ସଙ୍କେତ...

୧୯୯୦ ମସିହାରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ସକ୍ରିୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ପାଟନା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଧାନସଭା, ବର୍ତ୍ତମାନ କୁମହର, ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ୧୯୯୫ ଏବଂ ୨୦୦୦ ରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ବିଧାନସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ୧୯୯୬ ରୁ ୨୦୦୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

୨୦୦୫ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏନଡିଏ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ବିହାର ବିଜେପି ବିଧାନସଭା ଦଳର ନେତା ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଲୋକସଭାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ବିହାରର ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ନୀତୀଶ କୁମାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ୨୦୧୦ ରେ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏନଡିଏର ବିଜୟ ପରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀ ଡେପୁଟି ସିଏମ ପଦରେ ରହିଥିଲେ। ଏବଂ ଶେଷରେ ୩୩ ବର୍ଷର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ୬ ଟି ଖାଦ୍ୟ ବଢ଼ାଉଛି ଡାଇବେଟିସ୍ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍... 
 

Share this story