ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ବଦଳିଯିବ ୫ଟି ବଡ ନିୟମ, ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ଯିବେ ଜେଲ୍‌!
 

5 Important Rule Changed From January 1st 2024 know details
ଜାନୁଆରୀ ୧ରୁ ବଦଳିଯିବ ୫ଟି ବଡ ନିୟମ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ପୁରୁଣା ବର୍ଷ ସୁରୁଛି। ଏବେ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା। ଏଥିସହ ନୂଆ ବର୍ଷଠାରୁ ଅନେକ ନିୟମ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିରେ ୟୁପିଆଇଠାରୁ ଡିମାଟ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ଯାଏ ସବୁ ନିୟମ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ଜିଏସ୍‌ଟି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ବଡ ଅପଡେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। ମୋଟ ଉପରେ, ଜାନୁଆରୀ ପହିଲାଠାରୁ ଏସବୁ ଜିନିଷରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। 

ଏଥିରେ ଆହୁରିମଧ୍ୟ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯାନ ମୂଲ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛିର ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ଖାଉଟିଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନଭୁଡିକ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ପଡି଼ଛି ୩ଟି ରାଜଯୋଗ, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ମାଲେମାଲ୍ ହେବେ ଏହି ୪ ରାଶି

୧-ବ୍ୟାଙ୍କ ଲକର ଚୁକ୍ତି: ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଲକର୍ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର । ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଶୋଧିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲକର ଚୁକ୍ତିରେ ଦସ୍ତଖତ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଲକରଗୁଡିକ ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇପାରେ ।

୨-ବୀମା ପଲିସି: ଭାରତୀୟ ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (IRDA) ସମସ୍ତ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରୁ ଗ୍ରାହକ ସୂଚନା ସିଟ୍ ପ୍ରଦାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି। ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସରଳ ଶବ୍ଦରେ ବୀମା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବା ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମଙ୍ଗଳ ଗୋଚର ଫଳରେ ଏହି ୩ ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିବ ବରଦାନ, ଦୂର ହେବ ଟାଙ୍କର ଅଭାବ!

୩-ବୀମା ଟ୍ରିନିଟି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ: ନୂଆ ବର୍ଷରେ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ଟ୍ରିନିଟି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ବୀମା ସୁବିଧା, ବୀମା ବିସ୍ତାର ଏବଂ ବୀମା ବାହକ ଉତ୍ପାଦକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି | ବୀମା ସୁଗମ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ପାଦ କିମ୍ବା ସେବା କ୍ରୟକୁ ସରଳ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବୀମା ବିସ୍ତାର ମାଧ୍ୟମରେ ସୁଲଭ ବୀମା ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା । ଏଥି ସହିତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବୀମା ବାହକ ମାଧ୍ୟମରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣରେ ସହଯୋଗ କରିବା ।ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଅଫିସିଆଲ୍ ଲଞ୍ଚ ଜାନୁଆରୀରେ କିମ୍ବା ନୂତନ ବର୍ଷର ଆଗାମୀ ମାସରେ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମାସକୁ କେତେଥର ସେକ୍ସ କରିବା ଉଚିତ୍? ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିନିଶ୍ଚୟ ଜାଣନ୍ତୁ...

୪-ଆଇଟିଆର୍‌ ଦାଖଲ : ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲାରୁ ଆଇଟିଆର୍‌ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ପ୍ରକୃତରେ, ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ହେଉଛି ଆଇଟିଆର୍‌ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଫାଇଲ୍ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାନୁଆରୀ ୨ ରୁ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯିବ। ଏହା ସହ ଆଧାର କାର୍ଡରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କେବଳ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ମାଗଣାରେ କରିପାରିବେ । ନୂଆ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ କାଲିଠାରୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବିବରଣୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଉପକାରୀ, ଦିନକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ବାସ ଦୁଇ ପାଖୁଡ଼ା, ଦୂର ହେବ ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ସମସ୍ୟା !

୫- ସିମ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ କେୱାଇସି : ଜାନୁଆରୀ ପହିଲାରୁ ଏକ ସିମ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ କେୱାଇସି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗ ପେପର ଭିତ୍ତିକ କେୱାଇସିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି। ସିମ୍ କାର୍ଡ ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ତଥ୍ୟ ଦେବେ । ଯଦି କେହି ନକଲି ସିମ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଭୁଲ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ସିମ୍‌ କାର୍ଡ ନେଇଥିବେ ତେବେ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରିମାନା ହୋଇପାରେ। ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ସିମ୍ ବିକ୍ରେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାଞ୍ଚ ପରେ କେବଳ ସିମ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ | ସିମ୍ କାର୍ଡର ବହୁଳ ବଣ୍ଟନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :୩୦ ବର୍ଷ ପରେ କୁମ୍ଭ ରାଶିରେ ଶନିଙ୍କ ଚଳନ, ୨୦୨୪ରେ ଏହି ୩ ରାଶି ପାଇବେ ପ୍ରବଳ ଟଙ୍କା !
 

Share this story

World Odia Language Conferene