ମେଣ୍ଟାଲ୍ ହେଲ୍‌ଥକୁ ଖରାପ କରୁଛି ଏହି ୫ଟି ଖାଦ୍ୟ, ଆଜି ହି କାଢ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ ଥାଳିରୁ...ନଚେତ୍
 

Which foods are bad for mental health
ମେଣ୍ଟାଲ୍ ହେଲ୍‌ଥକୁ ଖରାପ କରିବ ଏହି ୫ଟି ଖାଦ୍ୟ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ,ବିଶ୍ୱରେ ପାଖାପାଖି ୩୫୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମାନସିକ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବେଶି। ବିଷାଦ ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ବିଶ୍ୱରେ ଆନୁମାନିକ ୪୫୦ ମିଲିୟନ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଶୀତଦିନେ ସେକ୍ସ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ କାହିଁକି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ

ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ମିଲିୟନ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନସିିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଓ କିଶୋର ବି ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି। ଆଧୁନିକ ତଥା ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ଜଟିଳ କରିଦେଉଛି। ବିଷାଦ ଆମତ୍ହତ୍ୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାର ଯଥାର୍ଥତା ରହିଛି। 

ମାନସିକ ରୋଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭାବନା ଓ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ। ତେଣୁ ମେଣ୍ଟାଲ୍ ହେଲ୍‌ଥକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ମିଠା ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ମିଠା ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଗୋଡ଼ ବିନ୍ଧେ? ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ...

କ୍ୟାଫିନ୍ ଶରୀର ପାଇଁ ଆଦୌ ଭଲ ନୁହେଁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଆପଣ ସବୁବେଳେ ହାଇ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଶରୀରର ଚର୍ବି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ମସ୍ତିଷ୍କର ସ୍ନାୟୁ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ।

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆପଣ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚିନ୍ତା ପରି ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରିପାରନ୍ତି। ପ୍ରୋସୋସ୍ଡ ଫୁଡ୍‌ ଶରୀର ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚାପ ବଢ଼ିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସକାଳ ବା ପାହାନ୍ତିଆ ସେକ୍ସ ଶରୀରକୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା, ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene