କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଗୋଡ଼ ବିନ୍ଧେ? ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ...

What deficiency causes pain in the feet
ଗୋଡ଼ କାହିଁକି ବିନ୍ଧେ ? ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ପାଦ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସାମାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାର କାରଣ ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇପାରେ। ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଗୋଡର ଯନ୍ତ୍ରଣା ମାଂସପେଶୀର ଥକ୍କା କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ଆଘାତ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।। 

କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଭାବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଘଟେ । ଏହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଗୋଡ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମସ୍ୟା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଭୁଲରେ ବି ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟ..ନଚେତ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଅନେକ ରୋଗ

ଏହାର ଉପଶମ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଉପାୟ ଆପଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳି ନଥାଏ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଗୋଟିଏ ଘର ଭିତରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହିଯାଉ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଆମ ଉପରେ ପଡିନଥାଏ ।

ଖାଦ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ଭିଟାମିନ୍ D ହ୍ରାସ ପାଇବାରୁ ଶରୀରରେ ଥିବା କ୍ୟାଲିସୟମକୁ ଆମର ହାଡ଼ ଅବଶୋଷଣ କରିପାରେ ନାହିଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ହାଡ଼ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଫ୍ରାକଚର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଇଥାଏ । ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍-ଡି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ଏହାକୁ ସନଲାଇଟ୍ ଭିଟାମିନ୍ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଅଧିକ ଚିନି ଖାଉଥିଲେ ସାବଧାନ; ହୋଇପାରେ ଏହି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ

ହାଡ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବରୁ ରିମାଟଏଡ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଏକ କ୍ରନିକ୍ ରୋଗ। ଯେତେବେଳେ ଏହା ଘଟେ, ଅଣ୍ଟା, ଆଣ୍ଠୁ, ପାଦରେ ବହୁତ ଫୁଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ।

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ : ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ଅଭାବ ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡନ୍ତି ଏବଂ ସବୁବେଳେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ସବୁବେଳେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରକୃତରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଶରୀରରେ ବଳକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଯଦି ଏହା ହ୍ରାସ ପାଏ, ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ D ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ବାଥରୁମରେ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ? ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ 

ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବ ହେତୁ, ଆପଣ ନିଜକୁ କମଜୋର ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟା ଉଦାସୀନତାକୁ ଯାଇପାରେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବ କେଶ ଝାଡିବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍ D ସାମିଲ କରନ୍ତୁ। ଏବଂ ଆପଣ ନିଜର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ D ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍। ଖରାଦିନେ କିଛି ସମୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଲୋକରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତୁ। ଏକ ଭିଟାମିନ୍ D ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନିଅନ୍ତୁ। ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଆହାର, ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ସେବନ କଲେ ଦୂର ହେବ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା!

 

Share this story

World Odia Language Conferene