ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯାଆଁଳା ଛୁଆ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଯାଆଁଳା ଛୁଆ?
 

What is the secret behind twins
ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଯାଆଁଳା ଛୁଆ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେକୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ। ମାତା ପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଖୁସିର ସମୟ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସୁଖ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଏ। 

ବର୍ତ୍ତମାନ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଯାଆଁଳା ପିଲାମାନେ କିପରି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ କିପରି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଲେ କେଉଁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ…

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଯାଆଁଳା ଛୁଆ?

କହିବାକୁ ଗଲେ ଏକ ପ୍ରକାର ଜୈବିକ ଅବସ୍ଥା। ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ। ପରିବାରର ଜେନେଟିକ୍ ଅବସ୍ଥା, ପ୍ରଜନନ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଭ୍ରୁଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୋଇଥିବା ଅଣ୍ଡାରେ ପହଞ୍ଚେ, ଯଦି ଗର୍ଭାଶୟରେ ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡା ଥାଏ, ତେବେ ମହିଳାଙ୍କ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ। । 

ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଯାଆଁଳା ଅଛନ୍ତି, ଗୋଟିଏ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହାକୁ ମୋନୋଜାଇଗୋଟିକ୍ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ପରସ୍ପର ପରି ଦେଖାଯାଏ ଯାହାକୁ ଡିଜାଇଗୋଟିକ୍ କୁହାଯାଏ।

ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଜେନେଟିକ୍ ଗଠନ ସମାନ ଏବଂ ସମାନ ଯାଆଁଳା ସମାନ ଅଣ୍ଡାରୁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦ୍ବାରା ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୁଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ? ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ 

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯାଆଁଳା ହେବାର ଲକ୍ଷଣ 

-: ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ଯଦି ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ମହିଳା ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବ୍ଲିଡିଂ ଏବଂ ସ୍ପୋଟିଂ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଯଦି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ ଏହା ଦ୍ବାରା ମହିଳାଙ୍କୁ ଜ୍ବର ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଉପସ୍ଥିତିର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

-: ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।ସାଧାରଣତଃ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏତେ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

-: ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇଟି ଭ୍ରୁଣ, ଦୁଇଟି ପ୍ଲେସେଣ୍ଟା ଏବଂ ଅଧିକ ଆମନିଓଟିକ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଅଛି। ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ।

-: ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଥିବ ଜଣେ ମହିଳା ସକାଳେ ଉଠିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି।

-: ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୁଣନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୁଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଯାଆଁଳା ପିଲାଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ପ୍ଲାନ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଏହାକୁ ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ନିଶ୍ଚିତ କରେ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene