ଏଭଳି ନୀଳ ଶିରା ଗୋଡରେ କାହିଁକି ଦେଖାଯାଏ ? ହୋଇପାରେ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ
 

Varicose veins Symptoms and causes
ନୀଳ ଶିରା ଦେଖାଯିବାର ମାନେ କଣ ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଶରୀରରେ ସ୍ନାୟୁଗୁଡ଼ିକ ନିଜସ୍ୱ ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥାନ୍ତି। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗୋଡ ଏବଂ ହାତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଶିରାର ରଙ୍ଗ ଦେଖିଥିବେ। ଏମିତିକି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଗୋଡରେ ଅନେକ ନୀଳ ଶିରା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲକ୍ଷଣ, କାରଣ ବିଷୟରେ...

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଚର୍ମ ବହୁତ ପତଳା, ଏହି ଶିରା ହୃଦୟ, ଛାତି, ଗୋଡ ଏବଂ ପିଠି ମାଂସପେଶୀରେ ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ। ଗୋଡରେ ନୀଳ ଶିରାକୁ ‘ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା’ (Varicose veins) କୁହାଯାଏ  । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା କ’ଣ?

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା?

ହାତ, ପାଦ, ଗୋଇଠି, ଗୋଡ ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା ଦେଖାଯାଏ  । ଏହି ଶିରା ଫୁଲି ଏବଂ ମୋଡ଼ି ହୋଇ ଦେଖାଯାଏ  । ଯାହା ନୀଳ କିମ୍ବା ବାଇଗଣୀ ରୂପରେ ଦେଖାଯାଏ। ଏହା ବ ଉପରକୁ ଫୁଟି ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ଶିରା ଚାରିପାଖରେ ସ୍ପାଇଡର ଶିରା ଭଳି ଦେଖାଯାଏ।

ଯେତେବେଳେ ସ୍ପାଇଡର ଶିରା ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରକୁ ଘେରିଯାଏ, ସେମାନେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ କୁଞ୍ଚନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଏବଂ ଅନେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବାହାଘର ପରେ ଝିଅମାନେ କାହିଁକି ମୋଟା ହୋଇଯାଆନ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଅସଲ କାରଣ

ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା ଦେଖାଯିବାର କାରଣ :-

ସାଧାରଣତଃ ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଥାଏ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ରକ୍ତଚାପ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ରକ୍ତଚାପ ବଢ଼େ, ସେତେବେଳେ ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା ଦେଖାଯାଏ। ଏହାସହ ବିପି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଶିରାରେ ଚାପ ଏବଂ ପ୍ରେସର ବଢ଼ିଯାଏ। ଏବଂ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ସହ ବୟସ ବଢ଼ିବା ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଡରେ ନୀଳ ଶିରା ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ବିଶେଷ କରି ଗୋଡ଼ରେ ଭାରିକୋଜ୍ ଶିରା ବା ନୀଳ ଶିରା ଦେଖାଗଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ। 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କେମିତି ଜାଣିବେ ହୋଇଛି କି ପେଟ କ୍ୟାନସର ? ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଦିଏ ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)
 

Share this story

World Odia Language Conferene