World Odia Language Conferene

ରୂପି ବା ଡାଣ୍ଡ୍ରଫ୍ କ’ଣ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ବାରମ୍ବାର କାହିକିଁ ହୋଇଥାଏ  
 

Is dandruff a sign of vitamin deficiency?
ରୂପି କାହିଁକି ହୁଏ ? 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ରୂପି ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା । ହେଲେ ଶୀତଦିନେ ଏହା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଶୀତ ଦିନେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ରୂପି ବା ଡାଣ୍ଡ୍ରଫ୍ । ହେଲେ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଦିନେ ବି ରୂପି ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ଏଥିପାଇଁ ଲୋକେ ଅନେକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନାନା ପ୍ରକାରର ଉପାୟ କଲେ ବି ଏହି ସମସ୍ୟା ଏତେ ସହଜରେ ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ରୂପି ସମସ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଭଲ କରିହେବ।

ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ରୂପିକୁ କମାଇବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଆମର ତ୍ୱଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି, ପ୍ରକୃତରେ, ଯଦି ଶରୀରରେ କିଛି ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ କେବଳ ଲୋକମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଭୋଗନ୍ତି ।

କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବରୁ ରୂପି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ତାହା ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? କିମ୍ବା, ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବରୁ ରୂପି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ? ବାସ୍ତବରେ, ଭିଟାମିନ୍ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ ଉପାଦାନ ଯାହା ଆମ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ । ଏହା ଆମ ଚର୍ମ, କେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କିଡ଼ନୀକୁ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରଖିବ ଏହି ୫ଟି ସୁପରଫୁଡ୍, ଷ୍ଟୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ କରିବ କମ୍ !

ସୂଚନାମୁତାବକ, ବିଭିନ୍ନ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ରୂପି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ରୂପି ସମସ୍ୟା ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆମକୁ ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ କି ରୂପି କ’ଣ? ରୂପି ବାସ୍ତବରେ ମୃତ ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମର ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ । ଏହା ଫଙ୍ଗସ୍ ମାଲାସେଜିଆ ଗ୍ଲୋବାସା ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ଯଦି ମାନବ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ୍ ଥାଏ, ତେବେ ଏହି ଫଙ୍ଗସର ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିଯାଏ ।

ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ କିମ୍ବା ଭିଟାମିନ୍ B9 ର ଅଭାବ ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚା ଏବଂ ଏପରିକି ଭଗ୍ନ ଏବଂ ପତଳା କେଶର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ । ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B9 ର ଅଭାବ କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ, B2, B3, B6 ଏବଂ B7 ର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରୂପି ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ବିରେ ବାୟୋଟିନ୍ ଥାଏ । ଏହା ତ୍ୱଚାରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକାର ଯୋଗାଣକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ପାଣି ପିଇବା ସମୟରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କି ଏହି ଭୁଲ ? ଆଜି ହିଁ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍... 

କେବଳ ଭିଟାମିନ୍ ବି-କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ରୂପି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ନାହିଁ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ଡି, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ରୂପିଏବଂ କେଶ ଝଡିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅଭାବ ପାଇଁ ଗାଜର, କଖାରୁ, ବହୁତ ଅଛି । ବି ଭିଟାମିନ୍ ର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉତ୍ସ ହେଉଛି ମାଛ, ମାଂସ ଏବଂ ପୁରା ଶସ୍ୟ ଏବଂ ସବୁଜ ପନିପରିବା । ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଭାବ ପୂରଣ ପାଇଁ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ, ଷ୍ଟ୍ରବେରି, ପେପର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷୀର, ଦହି, ଅଣ୍ଡା, ଫ୍ୟାଟି ମାଛ ଭଲ । ସବୁଠାରୁ  ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଉତ୍ସ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଠାରୁ ମିଳିଥାଏ। ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବ ହେଉଛି ରୂପି ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୱେ ବି ଯଦି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧାବିଘ୍ନ ସୃଷ୍ଟି ଦେଖା ଦେବା ସହ ଅଧିକ ବିଶ୍ବାସ କରି ଠକାମିର ଶିକାର ହେବେ! ପଢନ୍ତୁ ସାପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳ

Share this story