World Odia Language Conferene

ଲିଭର ପାଇଁ ମଦ ଠାରୁ ଭି କ୍ଷତିକାରକ ଏହି ଜିନିଷ! ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ନଚେତ୍...
 

How Sugar Can Harm Your Liver
ସାବଧାନ! ଲିଭର ପାଇଁ ଭାରି ଖରାପ ଏହି ଖାଦ୍ୟ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଓ ଅନ ହେଲଦି ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ କାରଣରୁ ଆଜିକାଲି ଖୁବ କମ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ଲିଭର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଯାଉଛି l ଏବଂ ଲିଭର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି l ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏଭଳି ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଲିଭର ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର କାରଣ ଅଟେ l ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ କୁ ଆପଣ ପ୍ରାରମ୍ଭିମ ସ୍ଥିତି ରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ l ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଲିଭର ଗମ୍ଭୀର ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ l

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ହଜମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସଠିକ୍ ହଜମ ହେବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଲିଭରରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଶରୀର ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ଲିଭର ରକ୍ତରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ, ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖେ ଏବଂ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ।  ଯକୃତର କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ଯକୃତର କ୍ଷତି କିମ୍ବା ସିରୋସିସ୍ ସମସ୍ୟା ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଏହାର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନିବା ଜରୁରୀ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଧକ୍ ଧକ୍ ସହ ମୁଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ପଖାରେ ହେଉଛି କି ମୁଣ୍ଡବଥା? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ଉପଚାର...

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଯକୃତ ରୋଗରେ ମଦ୍ୟପାନ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରନ୍ତି। 

ମଦ୍ୟପାନ ପରି ଚିନି କ୍ଷତିକାରକ। ମଦ୍ୟପାନର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ସିରୋସିସ୍ ଏବଂ ଯକୃତ ବିଫଳତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ମଦ୍ୟପାନ ପରି, ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଚିନି ଖାଉଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ।

ଚିନିରେ ହୃଦ୍ ରୋଗ, ମେଟାବୋଲିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ, ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ରୋଗ ଏବଂ ମୋଟାପଣର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଗୁରୁତର ତଥା ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଥିବା ଯକୃତ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କିଡ଼ନୀକୁ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରଖିବ ଏହି ୫ଟି ସୁପରଫୁଡ୍, ଷ୍ଟୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ କରିବ କମ୍ !

ଚିନି କାରଣରୁ ଅଗ୍ନାଶୟ ଏବଂ ଯକୃତର କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚି ଥାଏ,ଚିନିକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ କିମ୍ବା ଦିନରେ ବାରମ୍ବାର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଦ୍ୟପାନ ଭଳି ଯକୃତର କ୍ଷତି କରାଇଥାଏ। ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ ଚିନି ବିଶେଷ ଭାବରେ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ, ଡିସଲିପିଡେମିଆ (ଅତ୍ୟଧିକ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସେରାଇଡ୍), ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ, ଯାହା ଯକୃତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ।

ସମୟ ସହିତ ଅଧିକ ଚିନି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ଶରୀର ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଅଗ୍ନାଶୟ ଏବଂ ଯକୃତ ସମେତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତି ଘଟାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଆମର ଯକୃତ ଫ୍ରୁକଟୋଜକୁ ମେଟାବୋଲିଜ କରିଥାଏ, ତଥାପି ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ହେତୁ ଏହି ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଯକୃତ ଅତ୍ୟଧିକ ଫ୍ରୁକଟୋଜକୁ ଚର୍ବିରେ ପରିଣତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଯାହା ଯକୃତରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ। ଯକୃତରେ ଚର୍ବିର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଯାହା ସମୟ ସହିତ ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ।

ଏବଂ ଯକୃତରେ ଅଧିକ ଚର୍ବି ଜମା ହୋଇପାରେ। ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ହାଇ ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ ଡାଏଟ୍ ହେଉଛି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ନଥିବା ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି କି ବ୍ଲଡ଼ କ୍ୟାନ୍ସର ? ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖା ଦେଲେ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)
 

Share this story