World Odia Language Conferene

ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି କି ବ୍ଲଡ଼ କ୍ୟାନ୍ସର ? ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖା ଦେଲେ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା 
 

Blood cancer symptoms and signs
ବ୍ଲଡ଼ କ୍ୟାନ୍ସରର ଲକ୍ଷଣ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସାଧାରଣତଃ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ଅଛି, ଏବଂ ରକ୍ତ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଡାକ୍ତରୀ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ ଲ୍ୟୁକେମିଆ କୁହାଯାଏ। ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରକ୍ତ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରକାରର ରକ୍ତ କର୍କଟ ଅସ୍ଥି ମଜ୍ଜାରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି ସଫ୍ଟ ସ୍ପଞ୍ଜି ଟିସୁ ହାଡ଼ରେ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ରକ୍ତ କଣିକା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ।

ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାର ହେଉଛି ଲ୍ୟୁକେମିଆ, ଲିମ୍ଫୋମା, ମାଇଲୋଡାଇସପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ, ମାଇଲୋପ୍ରୋଲିଫରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଧି ଏବଂ ଏକାଧିକ ମାଇଲୋମା। ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଶରୀର ଉପରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଆନ୍ତି। ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ସମାନ ହୋଇପାରେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଧକ୍ ଧକ୍ ସହ ମୁଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ପଖାରେ ହେଉଛି କି ମୁଣ୍ଡବଥା? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ଉପଚାର...

ବ୍ଲଡ଼ କ୍ୟାନ୍ସରର ଲକ୍ଷଣ : -

ରକ୍ତର ଅଭାବ ହେବା, ଅଧିକ ଜ୍ଵର ହେବା, ଶରୀରର ଅଙ୍ଗରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା  । ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗର ହାଡରେ କ୍ୟାନ୍ସର ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଆରମ୍ଭରୁ ବ୍ୟଥା କରିଥାଏ ଓ ସମୟ ସହ ଏହା ବଢିଥାଏ । ତେବେ ଗଳାରେ ଲଗାତାର ଜ୍ଵଳନ ହେବା ଆଦି ଗଳା କ୍ୟାନ୍ସରର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କିଡ଼ନୀକୁ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରଖିବ ଏହି ୫ଟି ସୁପରଫୁଡ୍, ଷ୍ଟୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ କରିବ କମ୍ !

ଏହା ସହ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତ କର୍କଟ ହୋଇଛି, ତେବେ କାଶ କିମ୍ବା ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ। କଫରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ରକ୍ତ କଣିକା ପଡ଼ିପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏକ ଅଜବ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ, କୁଣ୍ଡାଇ ହୁଏ, ସହଜରେ ଘା’ ଏବଂ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ରକ୍ତ କର୍କଟର ଲକ୍ଷଣ।

ସେହିଭଳି ଭୋକ କମିବା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ଲାଗିବା ଏବଂ ସବୁବେଳେ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ ଏବଂ ଥକ୍କାପଣ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।ରାତିର ଅତ୍ୟଧିକ ଝାଳ ବୋହିବା, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ, ବେକରେ ଫୁଲିବା, ଅନାବଶ୍ୟକ ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ବ୍ରଶ କରିବା ସମୟରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ସବୁ ଦେଖା ଦିଏ ତେଣେ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ସକାଳୁ ସକାଳୁ ପେଟ ସଫା ହେଉନି କି ? କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ଥରକେ ହେବ ସଫା...

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)
 

Share this story