ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାକୁ ଚୁଟକିରେ ଗାଏବ କରିଦେବ ଏହି ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ!
 

Home remedies for headache
ଚୁଟକିରେ ଦୂର ହେବ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା!
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକାଲିର ବଞ୍ଚିବା ଶୈଳୀ ଓ ଖାଦ୍ୟ, ଚାପ ଓ ଚିନ୍ତା ସମେତ ଅନେକ କାରଣରୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ସମସ୍ୟା ଅତି ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି । ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ କାରଣରୁ ଆପଣ ମୁଣ୍ଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବାରେ ଭୁଲ କରନ୍ତି । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :କିଡନୀ ରୋଗୀ ସାବଧାନ ! ଭୁଲରେ ବି ଖାଆନ୍ତୁନି ଏହି ଖାଦ୍ୟ, ନଚେତ୍ ପସ୍ତେଇବେ!

ଯେତେବେଳେ କି ବେଳେବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ କିଛି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ସମସ୍ୟା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାବିବାରେ ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ବିଷୟ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ ।

ଶୀତ ଋତୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଏ। ଅନେକ ମେଡିସିନ୍ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ। ତେବେ କେଉଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାକୁ ଚୁଟକିରେ ଗାଏବ କରିଦେବ। ଆସନ୍ତୁ ସେହି ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା…

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଯୌନଶକ୍ତି ବଢାଇବ ଏହି ୫ ଖାଦ୍ୟ, ଦରକାର ପଡିବନି ଟାବଲେଟ୍‌ କି କ୍ୟାପସୁଲ୍‌

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏତେ ନିରାଶାଜନକ ଯେ ଏହାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ଯଦି ଅନେକ କାମ କରିବା ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଲେମ୍ବୁ ଓ ଗରମ ପାଣି ପିଇପାରିବେ।

ଆପଲ୍ ସହ ହାଲକା ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଜରୁରୀ। ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଆପଲ୍ ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଆପଲ୍ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ପେଟ କ୍ୟାନ୍ସରରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି ? ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଭୋଗିବେ  

ଲବଙ୍ଗ ଚୋବାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଯଦିଓ ଆପଣ ଲବଙ୍ଗ ପାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ବହୁତ ଆରାମ ପାଇବ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏକ ରୁମାଲରେ ଲବଙ୍ଗ ବାନ୍ଧି ଏହାକୁ ଶୁଙ୍ଗିପାରିବେ। ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

ତୁଳସୀ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ତୁଳସୀ ଓ ଅଦା ମିଶାଇ ଏହାର ପାଣି ପିଇପାରିବେ। ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ମସାଜ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ଅନେକ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ। କପାଳରେ ଏହି ତେଲ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ଶୋଇପଡ଼ନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାକୁ ହ୍ରାସ କରିବ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବ ଘର ! ୭୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ୪ ରାଶିରେ ବିରଳ ରାଜଯୋଗ
 

Share this story

World Odia Language Conferene