ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ; ନଚେତ୍ ଭୋଗିବେ ପେଟ କ୍ୟାନ୍ସର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ
 

Food that can be cause of stomach cancer know symptoms
ପେଟ କ୍ୟାନ୍ସର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ନିଜର ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଭିତରୁ ଗୋଟେ ହେଉଛି କର୍କଟ ବା କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏହି କ୍ୟାନ୍ସର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଫଳରେ ଏହି ରୋଗରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି । 

କ୍ୟାନ୍ସର ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଉପଚାର ବାହାର କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ସଠିକ୍ ନିରାକରଣ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ । କ୍ୟାନ୍ସର ହେଉଛି ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କୋଷ ବୃଦ୍ଧିର ନାମ। ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କୋଷ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍ସର ହୁଏ। 

କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଣା ନାହିଁ ଓ ଯେତେବେଳେ ସୂଚନା ମିଳେ, ସେତେବେଳେ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କ୍ୟାନ୍ସର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। କୋଲୋନ୍ କ୍ୟାନ୍ସର କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି।

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲନ୍ କ୍ୟାନ୍ସରର ଏପରି ବିଶେଷ କାରଣ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପେଟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ବଢିଥାଏ। ଏହି କାରଣଗୁଡିକ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ…

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସକାଳ ବା ପାହାନ୍ତିଆ ସେକ୍ସ ଶରୀରକୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା, ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 

୧. ଅଧିକ ତମାଖୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ କର୍କଟ ହୋଇପାରେ।

୨. ଅତ୍ୟଧିକ ମେଦବହୁଳତା କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ।

୩. ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କଠାରେ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି।

୪. ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ମଦ୍ୟପାନ, ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ।

୫. ଯଦି ପେଟରେ କ୍ରମାଗତ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ବାଥରୁମରେ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ? ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ 

୬. ଅଧିକ ମାଂସ ଓ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ।

୭. ଅଧିକ ପରିମାଣର କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ତେଣୁ ଏପରି ଜିନିଷକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍।

୮. ମଇଦା ଧାରଣ କରିଥିବା ଜିନିଷ ପେଟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ, ଏପରି ଜିନିଷକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍। ଅନ୍ୟଥା, ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ପେଟ କର୍କଟର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

୯. ମାର୍କେଟ ସିଙ୍ଗଡା ଭଳି ଫ୍ରାଏଡ୍ ଜିନିଷ ଓ ପିଜା ପରି ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

୧୦ . ଉଚ୍ଚ ଷ୍ଟାର୍ଚ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଅତ୍ୟଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଚ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଆହାର, ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ସେବନ କଲେ ଦୂର ହେବ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା!

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ ଓ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ସମସ୍ୟା ଉଭୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ବେଳେବେଳେ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ସମାନ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ। ପେଟରେ, ଯେତେବେଳେ କର୍କଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଭାବରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏବଂ ପେଟରେ ଶୀଘ୍ର ବଢେ। ଏହାକୁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। 

ଗ୍ୟାସର ସମସ୍ୟାରେ ପାଟିରେ ଆସୁଥିବା ଏସିଡ୍, ପେଟରେ ଜଳିବା ପରି ଅନୁଭବ ହେବା, ଗ୍ୟାସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ଅବସ୍ଥା ସାଂଘାତିକ ନୁହେଁ। ଯେତେବେଳେ ମେଟାଷ୍ଟାସିସ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପେଟ କର୍କଟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :କିଡ଼ନୀ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଫଳ, ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିଯିବେ...
 

Share this story

World Odia Language Conferene