କିଡ଼ନୀ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଫଳ, ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିଯିବେ...
 

5 fruits good for kidney detox
କେମିତି ସଫା ରହିବ କିଡ଼ନୀ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: କିଡ଼ନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଙ୍ଗ । ଏହା ଆମ ଶରୀରରୁ ଅତିରିକ୍ତ ତରଳ, ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶରୀରରେ ଜଳ, ଲୁଣ, ମିନେରାଲଲ୍ସକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ବିନା ଶରୀରର ସ୍ନାୟୁ, କୋଷ ଓ ମାଂସପେଶୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

କିଡ଼ନୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ । ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କିଡ଼ନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ, ଯାହା ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କାରଣ କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରରେ ଫିଲ୍ଟର ଭାବରେ କାମ କରେ। ଏହା ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସକାଳ ବା ପାହାନ୍ତିଆ ସେକ୍ସ ଶରୀରକୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା, ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍ ନୁହେଁ ତେବେ ଶରୀରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ସୋଡିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜଳ, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବାହାରକୁ ବାହାରିବ ନାହିଁ। 

ତେଣୁ, କିଡନୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ଡିଟକ୍ସ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯଦିଓ କିଡନୀ ଡିଟକ୍ସ ଦାବି କରୁଥିବା ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୁସ୍ ଉପଲବ୍ଧ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କିଡନୀକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବାରେ କିଛି ଫଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଫଳ ବିଷୟରେ ଯାହା କିଡନୀକୁ ଡିଟସ୍କିଫାଇ  କରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ବାଥରୁମରେ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ? ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ 

  • କିଡନୀ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ଏହାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ନିତାନ୍ତ ଜରୁରୀ। ନଚେତ୍‌‌ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। କିଡନୀକୁ ସଫା ରଖିବା ପାଇଁ ପାଞ୍ଚଟି ଫଳର ସେବନ କରିବା ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।
  • ଲାଲ ଅଙ୍ଗୁର ବୃକ୍‌‌କ ପାଇଁ ଖୁବ ହିତକାରକ। ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
  • କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଓ ଜାମୁକୋଳି ଖୁବ ଲାଭକାରୀ।
  • ଗୁଣକାରୀ ଜାମୁକୋଳି ଓ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ସଫା ରହିଥାଏ।
  • କିଡନୀ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍‌‌ ସି ଖୁବ ଜରୁରୀ। ଏଥିପାଇଁ କମଳା ଓ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଖୁବ ଉପକାରୀ।
  • କିଡନୀ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ତରଭୂତ ସେବନ ମଧ୍ୟ ବେଶ ଲାଭଦାୟକ।
  • ତରଭୂଜ ପାଣି କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ଏହାକୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।
  • କିଡନୀ ପାଇଁ ଡାଳିମ୍ବ ଖୁବ ଉପକାରୀ। ଡାଳିମ୍ବ ଜୁସ୍‌‌ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ଏହି ସବୁ ଫଳ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ସଫା ରହିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଏହି ସର୍ଭାଇକାଲ କ୍ୟାନ୍ସର? ଯାହା ୩୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ପୁନମ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ନେଲା ଜୀବନ 
 

Share this story

World Odia Language Conferene