ମାରାତ୍ମକ ଜରାୟୁ କର୍କଟ କ’ଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଓ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତିବାର ଉପାୟ
 

Cervical cancer signs and symptoms
ମାରାତ୍ମକ ଜରାୟୁ କର୍କଟ କ’ଣ ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଜରାୟୁ କର୍କଟ ରୋଗ କାରଣରୁ ଅନେକ ଜୀବନ ହାନି ହେଉଛି । କର୍କଟ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଜରାୟୁ କର୍କଟ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ, ଯାହା ମହିଳାମାନଙ୍କର ନିମ୍ନ ଗର୍ଭାଶୟ ଅଂଶରେ ଥିବା କୋଷ ଗୁଡିକରେ ଶୀଘ୍ର ବିକଶିତ ହୁଏ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। 

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜରାୟୁ କର୍କଟ କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ, ତାହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେବେ ଜରାୟୁ କର୍କଟ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର କର୍କଟ ଯାହା ଗର୍ଭାଶୟର କୋଷରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଜରାୟୁ କର୍କଟ ଗର୍ଭାଶୟ, ଗର୍ଭାଶୟ ଗ୍ରୀୱା, ଗର୍ଭାଶୟର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଯୋନୀ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ । ଜରାୟୁ କର୍କଟ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ବାଥରୁମରେ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ? ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ 

ଜରାୟୁ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ :-

ଜରାୟୁ କର୍କଟର ସାଧାରଣତଃ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ସିଧାସଳଖ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇନଥାଏ । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଦେଖାଯିବା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟ ହୋଇପଡେ । ସାଧାରଣତଃ ଯୌନାଙ୍ଗରୁ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା, ଦାଗ ପଡିବା କିମ୍ବା ପ୍ରବଳ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇପାରେ। ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଜରାୟୁ କର୍କଟର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସକାଳ ବା ପାହାନ୍ତିଆ ସେକ୍ସ ଶରୀରକୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା, ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 

ଯୌନାଙ୍ଗରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧଯୁକ୍ତ ନିଷ୍କାସନ ହେବା କିମ୍ବା ପେଲଭିକ୍‍ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜରାୟୁ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଏଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ମାତ୍ରେ ମହିଳାମାନେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଋତୁସ୍ରାବ ପରେ କିମ୍ବା ଯୋନୀରୁ ପ୍ରବଳ ରକ୍ତସ୍ରାବ ମଧ୍ୟ ଜରାୟୁ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି କର୍କଟ ରୋଗ ଅଗ୍ରଗତି ହେଉଛି ତେବେ ଏହା ତଳ ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଗୋଡ ଫୁଲା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଲକ୍ଷଣ ବଢିବା ସହିତ ପରିସ୍ରା କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଏବଂ ଯକୃତ ଖରାପ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଆହାର, ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ସେବନ କଲେ ଦୂର ହେବ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା!

ଏହି କାରଣରୁ ଜରାୟୁ କର୍କଟ ହୋଇଥାଏ:-

ଗର୍ଭାଶୟରେ ଥିବା କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକାରର ଏଚପିଭି ବା ପାପିଲୋମାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେବେ ସର୍ଭିକାଲକ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ବିପଦ ଅଧିକ ବଢ଼ିଯାଏ । ଏହି କ୍ୟାନ୍ସରର ମୁଖ୍ୟ ରୂପକୁ ୪ଟି ସ୍ତରରେ ବଣ୍ଟାଯାଇଛି । ଏହା ୦ ସ୍ତରରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା କେବଳ ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରକୁ ଦର୍ଶାଏ । 

ତା’ପରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ଗର୍ଭାଶୟ ଏବଂ ଲିମ୍ଫ ନୋଡରେ ସଂକ୍ରମଣ ଦେଖାଏ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯୋନିର ଉପର ଅଂଶ, ଗର୍ଭାଶୟ ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟର ବାହ୍ୟ ବିସ୍ତାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯୋନୀ ଏବଂ ଏହାର ତଳ ଅଂଶରେ ଦେଖାଯାଏ । ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କର୍କଟ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ତଥା ଦୂର ଲିମ୍ଫ ନୋଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :କିଡ଼ନୀ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଫଳ, ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିଯିବେ...

Share this story

World Odia Language Conferene