କାହିଁକି ଝିଅମାନେ ଅଧାବାଟରୁ ପାର୍ଟନରର ହାତଛାଡ଼ି ଚାଲି ଯାଆନ୍ତି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଅସଲ କାରଣ
 

Why do girls leave relationships?
ରିଲେସନସିପ୍ ମଝିରୁ ଝିଅମାନେ କାହିଁକି ଛାଡ଼ିଦିଅନ୍ତି 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେଭଲିକି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ପ୍ରେମ ହେଉଛି ଏକ ସୁନ୍ଦର ଅନୁଭୂତି, ଏହାକୁ ଶବ୍ଦରେ ବା ଭାଷାରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କେବଳ ଅନୁଭବ କରିହେବ । କୁହାଯାଏ, ସମସ୍ତେ ଜୀବନରେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ପ୍ରେମ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସଚ୍ଚା ପ୍ରେମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ନଥାଏ । ସେହିମାନେ ସବୁଠାରୁ ଭାଗ୍ୟବାନ, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରେମ ମିଳିଥାଏ। 

କିନ୍ତୁ ଆଜି କାଲିର ଦୁନିୟାରେ ପ୍ରାୟ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ପୁଅ ଅପେକ୍ଷା ଝିଅମାନେ ରିଲେସନସିପରୁ ଅଧାରୁ ଚାଲି ଯାଆନ୍ତି । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି କାରଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ।

- ଝିଅମାନେ ସାଧାରଣତଃ ନିଜର ପାର୍ଟନରଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଆଶା କରିଥାନ୍ତି । ସେହି ଆଶାଗୁଡ଼ିକ ପୂରଣ ନହେଲେ ସେମାନେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି । 

- ପାର୍ଟନର ତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ନଦେଲେ ଝିଅମାନେ ରିଲେସନସିପରେ ବେଶୀଦିନ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଏମିତିକି ଏକ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଯୋଗର ଅଭାବ ହେତୁ ପରସ୍ପର ପ୍ରତି ସ୍ନେହ ମଧ୍ୟ କମିବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ଏହା ଦୂରତା ପ୍ରଥମ କାରଣ ହୋଇଯାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ପ୍ଲାନ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍

- ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଭବ କରନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସାଥୀ ସେହି ବିଶେଷ ମୂହୁର୍ତ୍ତ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଝିଅଟି  ବିରକ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗନ୍ତି । ସେ ଜୀବନରେ ସାଥୀର କମ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । କାରଣ, ସେ ଆଶା କରୁଥିବା ମାନସିକ ଏବଂ ଭାବନାତ୍ମକ ନିକଟତରତା ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଏହିପରି, ତାଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସମ୍ପର୍କରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ଲାଗେ।

- ଝିଅ ମାନେ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ବିରକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବଦା ନିଜ ବିଷୟରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ସାଥୀ କେବଳ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଝିଅଟି ଅନୁଭବ କରେ ଯେ ସେ ତାର ପ୍ରାଥମିକତା ପାଉନାହାନ୍ତି ଏବଂ ନିଜକୁ ମୂଲ୍ୟହୀନ ବୋଲି ମନେ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଦୁହିଁଙ୍କ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ସେତେବେଳେ ଝିଅ ମାନେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଶେଷ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

- ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ପରସ୍ପର ସହ ମନ କଥା ନ ବାଣ୍ଟିବା ପରସ୍ପର ଏକାଠି ରହିବା ସତ୍ୱେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ପରସ୍ପରକୁ ଆଘାତ କରନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସଂପର୍କରେ ସନ୍ଦେହ ବଢିଥାଏ, ବିବାହ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଝିଅ ମାନେ ଏଭଳି ସମ୍ପର୍କ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ଯାନ୍ତି ।

- ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ହେଉ ବା ପରେ ପାର୍ଟନରଙ୍କଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସହାନୁଭୂତି, ଆଦର, ସମର୍ଥନ ନ ମିଳିଲେ ମହିଳାମାନେ ଗଭୀର ଅସନ୍ତୋଷ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତାଳପର ଅଭାବ ଜଣକୁ ନିଃସଙ୍ଗ କରିଦେଇଥାଏ, ଯାହାକି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅସୁବିଧାର କାରଣ ସାଜିଥାଏ ।

- ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିବାହ ପୂର୍ବର ଭଲପାଇବା ବିବାହ ପରେ ରହିନଥାଏ । ପୁରୁଷମାନେ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହି ପ୍ରିୟତମାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଦେଇ ପାରିନଥାନ୍ତି । ଫଳରେ ମହିଳାମାନେ ବିବାହ ପରେ ନିଜକୁ ଏକୁଟିଆ ଅନୁଭବ କରିବା ସହ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ସିଜରିଆନ୍ ଜନ୍ମର କେତେ ଦିନ ପରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ? ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ନିହାତି ଜାଣନ୍ତୁ 
 

Share this story

World Odia Language Conferene