ଅଜବ ପରମ୍ପରା ଏଠି ଝିଅଙ୍କୁ ବାହା ହୁଅନ୍ତି ବାପା! କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…
 

Mandi tribe where girls marry their father in Bangladesh
ଅଜବ ପରମ୍ପରା ଏଠାରେ ଝିଅଙ୍କୁ ବାହା ହୁଅନ୍ତି ବାପା
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଜବ ଲାଗୁ ଥାଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଜଣେ ଝିଅ ବାଂଲାଦେଶର ଏହି ଜନଜାତିର ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇଥାଏ  ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥାଏ। ଏହା ନୁହେଁ  ଯେ ଝିଅ ମାନେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ। 

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଓରୋଲା ଡାଲବଟ୍ (Orola Dalbot 30) ନାମକ ଜଣେ ଝିଅର କାହାଣୀ ପ୍ରଥମେ ଆସିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହା ଏକ ପରମ୍ପରା ଯାହାକି ବାଂଲାଦେଶରେ ମିଳୁଥିବା ମାଣ୍ଡି ଜନଜାତିରେ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ପାଳନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ଯାହା ଏକ ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ କେବେବି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଶୀତଦିନେ ସେକ୍ସ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା ହୁଏ କାହିଁକି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ

ଦୁନିଆର କିଛି ଆଦିବାସୀ ବା ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ବିବାହ ରୀତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ । ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ହେଉଛି ବାଂଲାଦେଶର ମାଣ୍ଡି ଜନଜାତି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପୁରୁଷମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି। ଯାହା ଆଜିର ସମାଜରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ପିତା-ଝିଅର ବିବାହ ଏବଂ ସହବାସ ଅଭ୍ୟାସ ପ୍ରକୃତରେ ନିନ୍ଦନୀୟ ।

ବାଂଲାଦେଶର ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ବହୁ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରୁ ମାଣ୍ଡି ଜନଜାତି ଅନ୍ୟତମ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ସେମାନେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଚୟ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଭାଷା, ରୀତିନୀତି ଏବଂ ସାମାଜିକ ଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆବଦ୍ଧ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କେଉଁ କାରଣ ପାଇଁ ଗୋଡ଼ ବିନ୍ଧେ? ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ...

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ମହିଳା ବିଧବା ହୁଅନ୍ତି, ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପୁରୁଷ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି। ସେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିଜର ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ବିଧବାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛି, ସେ ବଡ ହେବା ପରେ ପୁରୁଷ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତି ।

ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣତଃ ଜଣେ ସାବତ ପିତା ତାଙ୍କ ସାବତ କନ୍ୟାକୁ ବିବାହ କରନ୍ତି । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଥାଏ ।
ମାଣ୍ଡି ଜନଜାତିଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ହେଉଛି ମା ଏବଂ ଝିଅର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ କରାଯାଏ ।କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋପ ପାଇଛି। ଆଧୁନିକତା ସହିତ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରୁଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସକାଳ ବା ପାହାନ୍ତିଆ ସେକ୍ସ ଶରୀରକୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା, ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 
 

Share this story

World Odia Language Conferene