ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ସହ ସମାନ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଛି ସିଗାରେଟ୍ ଅର୍ଥନୀତି, ୫୭% ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସିଗାରେଟ୍ ଦାୟୀ
 

The Cigarettes Economy Is Growing At The Same Pace As The Economy With Eigarettes Responsible For 57 Percent Of Deaths In India
ସିଗାରେଟ୍ ଅର୍ଥନୀତି କଣ? ଜାଣନ୍ତୁ...
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ କରୁଛି। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଅର୍ଥନୀତି ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ସହ ସମାନ ବେଗରେ ବଢ଼ୁଛି ସିଗାରେଟ୍ ଅର୍ଥନୀତି। କାରଣ ସିଗାରେଟ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ସିଗାରେଟ ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ। ଭାରତରେ ସମୁଦାୟ ମୃତ୍ୟୁର ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ପାଇଁ ସିଗାରେଟ୍ ଦାୟୀ। ଭାରତ ସରକାର ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି)ର ୧.୦୪ ପ୍ରତିଶତ ଜନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ତମାଖୁ ସେବନକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ତଥା ବିଭିନ୍ନ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇବାରେ ଲାଗିଛି। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବା ସହ ଆର୍ଥିକ ଚାପ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ରହିବେ ଏହି ରାଶିର ଲୋକ, ପଢନ୍ତୁ ସପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳ

ତେବେ ସିଗାରେଟ୍ ଅର୍ଥନୀତି ହେତୁ ଜିଡିପି ଉପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଦେଶରେ ୩୫-୬୯ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାର ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ପ୍ରତି ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କରେ ୮୧୬ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେହିପରି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌ଓ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ କର୍କଟ ରୋଗର ମୋଟ ୨୭% ଘଟଣା ପାଇଁ ସିଗାରେଟ୍ ହିଁ ଦାୟୀ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଶୀତଦିନେ ପୂରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ସରଳ ଟିପ୍ସ 

ସିଗାରେଟ୍ ଅର୍ଥନୀତି କଣ?

ସିଗାରେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ ଉତ୍ପାଦକ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଉପଭୋକ୍ତା। ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତରେ ବହୁମାତ୍ରାରେ ସିଗାରେଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଚାହିଦା ପୂରଣ ପାଇଁ ବାହାରୁ ସିଗାରେଟ୍‌ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଥାଏ। ଚଳିତବର୍ଷର ସାଧାରଣ ବଜେଟରେ ସିଗାରେଟ ଉପରେ ୧୬% ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଳେ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ମାର୍ଗି ଦେବଗୁରୁ ବୃହସ୍ପତି ଚଳନ, ଏହି ୩ଟି ରାଶି ପାଇଁ ପାଲଟିବ ବରଦାନ

ଏହି ବଜେଟରେ ସରକାର ପାନ-ମସାଲା, ବିଡି-ସିଗାରେଟ୍‌ ଉପରେ ଜାତୀୟ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟ ଡ୍ୟୁଟି (ଏନସିସିଡି)କୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ,ଡିଜେଲ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସିଗାରେଟ୍‌ରୁ ସର୍ବାଧିକ ଟିକସ ପାଉଛନ୍ତି।

ଚଳିତବର୍ଷର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପଙ୍କଜ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ସରକାର ୧୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା (୧୯,୩୨୮.୮୧) କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା FY ୨୦୨୧ ତୁଳନାରେ ୧୭ ହଜାର (୧୭,୦୭୮.୭୨) କୋଟିରୁ ଅଧିକ ରହିଥିଲା। ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତମାଖୁରୁ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ଏହା ସହ ଜଡିତ ସଚେତନତା କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ବ୍ୟବହହାର କରାଯାଇଥାଏ। 

ତେବେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷର ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‌ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୩-୨୪ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସିଗାରେଟ୍ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଶେଷରେ ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ, ଯଦିଓ ସିଗାରେଟ ପାଇଁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଉଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ପାଇଁ ଆମକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ସହିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ସାଥୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ଥିଲେ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ...,ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଯୌନ ଶକ୍ତି !
 

Share this story

World Odia Language Conferene