୪-୫ ଟଙ୍କା କମିବ ତେଲ ଦର! ଜାଣନ୍ତୁ କେବେଠୁ ହେବ ଶସ୍ତା

good news as petrol price will get cheaper

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ : ଯଦି ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଦରକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଦେବ । ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟର କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ ଓ ଏହା ପ୍ରାୟ ସମାନ ମୂଲ୍ୟରେ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତେଲ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଓଏମସି) ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବରରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (ଓଏମସି) ଅଗଷ୍ଟରୁ ଲିଟର ପିଛା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୪-୫ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି ।

ଗାଡ଼ିରେ ତେଲ ପକାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ ଆଜି କେତେ ରହିଛି ତେଲ ଦର । ଗତକାଲି ଭଳି ଆଜି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ୧୦୩ ଟଙ୍କା ୧୯ ପଇସା ରହିଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ ଦାମ୍ ପ୍ରତି ଲିଟର ପିଛା ୯୪ ଟଙ୍କା ୭୬ ପଇସା ରହିଛି ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ୪ ବର୍ଷ ତଳେ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା ମା: ଏବେ ଅନାଥାଶ୍ରମରୁ ଆମେରିକା ଯିବ ଝିଅ

ସେହିପରି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ବି ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦରରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୯୬ ଟଙ୍କା ୭୨ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ଦର ୮୯ ଟଙ୍କା ୬୨ ପଇସା ହୋଇଛି । ମୁମ୍ବାଇରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୬ ଟଙ୍କା ୩୧ ପଇସା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୯୪ ଟଙ୍କା ୨୭ ପଇସା ରହିଛି ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଓଏମସିର ମୂଲ୍ୟ ଠିକ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଆୟକୁ ବିପଦ କରିପାରେ । ଯଦି ବ୍ରେଣ୍ଟ କ୍ରୁଡ଼ ମୂଲ୍ୟ ୮୫ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଓ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି, ତେବେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ରୋଜଗାର ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ ।

ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଓପେକ୍ ପ୍ଲସ୍, ଏହାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମୂଲ୍ୟ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରି, ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୭୫-୮୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ସହାୟତା ଜାରି ରଖିବ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ମୌସୁମୀ ଆସୁ ଆସୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିଲା ଜଳ ପ୍ରଳୟ ଭୟ: କାଲି ବଙ୍ଗୋସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଲଘୁଚାପ

ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବରରେ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅଗଷ୍ଟରୁ ପେଟ୍ରୋଲ / ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୪-୫ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇପାରେ, କାରଣ OMC ଗୁଡ଼ିକର ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍ ଅଧିକ ଡିସିପ୍ଲିନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଲାଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ତଥାପି, ରିପୋର୍ଟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାଟର ସମୟସୀମା ଏବଂ ପରିମାଣ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହା ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ଓ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କାର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ ।

Share this story

World Odia Language Conferene