ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା! ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାର ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକ ହେବେ ଉପକୃତ

Centre has announced such welfare scheme for poor and medium class people

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ : ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବଡ଼ ଖବର । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିକଟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା (ସହରୀ) ଯୋଜନାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୪ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଏହି ଖବର ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ଆରାମ ପାଇବେ । ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଘରର ମାଲିକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ । ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ୨୦୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏହି ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ଆଗାମୀ ରଥଯାତ୍ରାରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟିରେ ସୁପାରିଶ, ବ୍ୟବହାର ହେବ ଏହି ସବୁ ଯନ୍ତ୍ର

ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ କିଶୋର ନିକଟରେ ଲୋକସଭାରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୫ ମସିହାରୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ସହରୀ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁବିଧା ଥିବା ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ୧୨୦.୪୫ ଲକ୍ଷ ଘରକୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ସହରୀ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅନୁମୋଦନ ସତ୍ତ୍ବେ ୧୦୭.୩ ଲକ୍ଷ ଘରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୮୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ୬୭.୧ ଲକ୍ଷ ଘର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ୨୦୨୩ ଜୁଲାଇ ୨୪, ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୧୧୨.୨୫ ଲକ୍ଷ ଘରର କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୫.୫୧ ଲକ୍ଷ ଘର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ସତ ହେବ କି ମାଳିକା ବଚନ; ଚାରି ଗୋଟି ମେଘଙ୍କର ବିକଳ ରଡ଼ି: ବାଇଶୀ ପାହାଚ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଛି ଦେଖ, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

କିଏ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ?

୩ ଲକ୍ଷରୁ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକ ଆୟ ଥିବା ପରିବାର ଏହା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବ । ଆବେଦନକାରୀ କିମ୍ବା ପରିବାର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଦେଶର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପକ୍କା ଘର ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ୧୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ପକ୍କା ଘର ଅଛି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଗୃହ ଯୋଜନାରେ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

Share this story

World Odia Language Conferene