ଆଜିଠୁ ଦେଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ଏହି ୫ଟି ନିୟମ, ସିଧା ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍‌ ଉପରେ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ 

5 rules to change from 1st September 2023 here is all you need to know
ଆଜିଠୁ ଦେଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ଏହି ୫ଟି ନିୟମ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜି ଠାରୁ ନୂଆ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୩ (1st September 2023)ରୁ ଅନେକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପକେଟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ । ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର (LPG Price) ଠାରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନିୟମ (Credit Card Rules) ବଦଳିବ । ତେଣୁ ଆପଣ ପ୍ରଥମ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ କେଉଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଯୌନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବରଦାନ ଅଟେ ଖଜୁରି! ପ୍ରତିଦିନ ସେବନ କଲେ ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଜବରଦସ୍ତ ଫାଇଦା

୧. କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ କି ?

୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ, ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ତାରିଖରୁ, ନିୟୋଜିତ ଲୋକଙ୍କ ଦରମା ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, HRA ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହା ସେହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପକୃତ ହେବ, ଯେଉଁମାନେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ନାମରେ ରହିବାକୁ ଏକ ଘର ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବେତନରୁ କିଛି ରିହାତି ରହିଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଭଡା-ମୁକ୍ତ ଆବାସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ....

୨. ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରେ କଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ?

ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାଗ୍ନସ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ପୁରସ୍କାର ପଏଣ୍ଟ ପାଇବେ । ଏହା ସହିତ, କିଛି କାରବାର ଉପରେ, ଗ୍ରାହକମାନେ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ବିଶେଷ ରିହାତିର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ତାରିଖରୁ ବାର୍ଷିକ ଶୁଳ୍କ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଖାଦ୍ୟ; ପିଲା ହେବ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ସୁସ୍ଥସବଳ...

୩. LPGରୁ CNGକୁ ନୂଆ ହାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଏହା ସହିତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ CNG ଏବଂ PNGକୁ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସଂଶୋଧନ କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଥର CNG-PNG ର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଏହି ୩ଟି ରାଶି ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ-ଶନି-ରାହୁଙ୍କ ରହିବ ଘାତକ ଦୃଷ୍ଟି; ଖରାପ ହେବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏବଂ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ 

୪. ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ୧୬ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ୧୬ ଦିନ ଛୁଟି ରହିବ, ତେଣୁ ଆପଣ ତାଲିକା ଦେଖିବା ପରେ ହିଁ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତି ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟିଦିନର ଏକ ତାଲିକା ଦିଆଯାଏ । ଏହି ଛୁଟିଦିନଗୁଡିକ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ, ତେଣୁ ଆପଣ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

୫. IPO ତାଲିକା ଦିନ ହ୍ରାସ ହେବ।

ଆଇପିଓ ତାଲିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ SEBI ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । SEBI ୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ IPO ତାଲିକାର ଦିନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ସେୟାର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବାର ସମୟ ସୀମା ଅଧା ଅର୍ଥାତ୍ ତିନି ଦିନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । SEBI ଅନୁଯାୟୀ, IPO ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ତାଲିକା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ସମୟକୁ ୬ ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟଦିବସରୁ ତିନି କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ (T + 3 ଦିନ) କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏଠାରେ 'ଟି' ହେଉଛି ଇସାର ଶେଷ ତାରିଖ ।

Share this story

World Odia Language Conferene