World Odia Language Conferene

ଶରୀରରେ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ବଢିଲେ କଣ ହେବ? ଜାଣନ୍ତୁ...

What is the maximum temperature the human body can reach know details
ଶରୀରରେ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ବଢିଲେ କଣ ହେବ? ଜାଣନ୍ତୁ...

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେମିତିକି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ବର୍ତମାନ ଭାରତରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁଁ ଜନଜୀବନକୁ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ କରିସାରିଲାଣି । ପୃଥିବୀର ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ ଏଥର ଉତ୍ତାପ ଶିଖରରେ ରହିବ ବୋଲି ବିଶ୍ବର ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ସେପଟେ ସାରା ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରଭାବ ହେଉ କିମ୍ବା ଏଲ୍ ନିନୋ, ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହୁଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନେକ ଉତ୍ତାପ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆପଣଙ୍କ ହୋଇଛି କି କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍ ? ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖା ଦେଲେ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା 

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମାନବ ଶରୀର ସର୍ବାଧିକ କେତେ ତାପମାତ୍ରା ସହ୍ୟ କରିପାରିବ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସରଳ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଅନେକ ଦିଗ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯଦିଓ ଶରୀର ପାଇଁ ନର୍ମଲା ତାପମାତ୍ରା ୩୬ ରୁ ୩୭.୫ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ମାନବ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

ଶରୀରରେ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଯୋଗୁଁ ଅଂଶୁଘାତ ଖବର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି। ହିଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏକ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦଜନକ ଅବସ୍ଥା ଯାହା ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୁଏ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଗଲେ ମଣିଷର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ପାରିବାରିକ ଜୀବନରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖା ଦେବା ସହ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବେ ଏହି ରାଶି ଲୋକ! ପଢନ୍ତୁ ଆଜିର ରାଶିଫଳ 

ଶରୀର ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ତାପମାତ୍ରା ୩୬ ରୁ ୩୭.୫ ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ ୫୦ ଡିଗ୍ରୀରୁ ଅଧିକ ସେଲସିୟସ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ। ଭାରତ ପରି ଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ୪୫ରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ସହ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି, ଏହା ଦେଖାଯାଏ ଯେ ବ୍ରିଟେନ ପରି ଦେଶରେ ୨୫ରୁ ୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ତାପମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପର ଏକ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ୟକ୍ତିର ବୟସ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ତୁଳନାରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍‌କୁ ଦୂର କରିବ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ, ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି!
 

Share this story