World Odia Language Conferene

ମଧୁମେହ ପାଇଁ କେଉଁ ଡାଏଟ୍ ବେଷ୍ଟ? ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ.... 
 

What is an ideal diet for diabetes
ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କେଉଁ ଡାଏଟ୍ ବେଷ୍ଟ?

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ମଧୁମେହ ବା ଡାଇସେଟିସ୍ ଏତେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ ଯୁବପିଢ଼ି ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧୁମେହର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଡାଇସେଟିସ୍ ରୋଗ ହେଲେ ଏହି ରୋଗ ଜୀବନରେ ଥରେ ହେବା ମାତ୍ରେ ପିଛା ଛାଡେ ନାହିଁ ।

ମଧୁମେହ ବଂଶଗତ କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇପାରେ, ହେଲେ ଖାସକରି ଆମ ଜୀବନ ଶେଳୀରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ମଧୁମେହ ରୋଗ ।

ମଧୁମେହ ଏକ ଏମିତି ରୋଗ ଯାହାକୁ ସାରା ଜୀବନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଥରେ ଏହି ରୋଗ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଚିକିତ୍ସା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶେଷ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରି ହେବ। 

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା…

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କେମିତି ଜାଣିବେ ହୋଇଛି କି ପେଟ କ୍ୟାନସର ? ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଦିଏ ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣ 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟକୁ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍। ପ୍ୟାକେଟ୍, ଟିଣ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଏବଂ ବୋତଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ଜିନିଷକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଏଡାଇ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ, ସୋଡା, ଶକ୍ତି ପାନୀୟ, ପ୍ୟାକେଜ୍ ରସ ଆଦୌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଏହା ସହ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ତରଳ ଚିନି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏପରିକି ଫ୍ରୁଟ ଜୁସ୍‌କୁ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍ କାରଣ ଏଥିରେ ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ ଥାଏ। ଆମ ଶରୀରର ସମସ୍ତ କୋଷରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ମେଟାବୋଲିଜାଇଜ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଫ୍ରୁକଟୋଜ କେବଳ ଯକୃତରେ ମେଟାବୋଲିଜାଇଜ୍ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ରକ୍ତରେ ସୁଗାରରେ ହଠାତ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯାହା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ। 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ହାର୍ଟଆଟାକ୍ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଦିଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ, ଅଣଦେଖା କଲେ ଚାଲିଯିବ ଜୀବନ

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କମ୍ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ କ୍ଷୀର ଏବଂ ଦହି ଖାଇଥାନ୍ତି, ବରଂ ସମସ୍ତେ ଅଧିକ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ କ୍ଷୀର ଏବଂ ଦହି ନେବା ଉଚିତ୍। ସୁସ୍ଥ ଚର୍ବି ସୁଗାର ଲେଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହିପରି ରୋଗୀମାନେ ଦେଶୀ ଘିଅ ଏବଂ ସୋରିଷ ତେଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପ୍ରୋଟିନରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍। ଦେଶରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଭାବରେ ପୀଡିତ, ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସଠିକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଏହାସହ ନିମ୍ୱ:,କଲରା ଜୁସ୍, ଅଦା, ମେଥି ପାଉଡର ଦୈନଦିନ ଆହାରରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ, ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ଓ ଯୋଗ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜଣେ ପ୍ରଚୁର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଅଧିକ ମିଠା ଫଳଗୁଡିକ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ ଗ୍ଲାଇସେମିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଥିବା ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ୫ଟି ଅଭ୍ୟାସ ବ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋ୍‌କ ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରି ଥାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story