ସାବଧାନ! ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ କିଡନୀ ପାଇଁ ବିଷ, ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍
 

These foods should kidney patients avoid
ସାବଧାନ! ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ କିଡନୀ ପାଇଁ ବିଷ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେଭଲିକି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଦୁନିଆରେ ଖରାପ ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ ହେତୁ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କିଡନୀରେ ଷ୍ଟୋନ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ବେଳେବେଳେ ଜଳ ଅଭାବରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟେ। 

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ପରିମାଣ ବଢେ, ସେତେବେଳେ ପଥର ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା। 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଧଳା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଖାଦ୍ୟରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ହଟାଇବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଏହା ହିଁ କିଡନୀ ପଥର ସୃଷ୍ଟି କରେ। କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ ଲୋକମାନେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଥା’ନ୍ତି। ମୂତ୍ରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଲିକେଜ୍ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ୬୦-୭୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। କିଡନୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ, ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବୁଧ ଚଳନ, ଆରମ୍ଭ ହେବ ଭଲ ସମୟ, ଏହି ୩ଟି ରାଶିର ଫିଟିବ ଭାଗ୍ୟ!

-ଅଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ରକ୍ତରେ ଚିନି ସ୍ତର ୧୮୦mg / dl ଅତିକ୍ରମ କରେ, କିଡନୀ ଟଏଲେଟରେ ଚିନି ଛାଡିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ କିଡନୀ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଏହି କାରଣ।

-ଲୁଣରେ ସୋଡିୟମର ପରିମାଣ ବହୁତ ଅଧିକ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ସୋଡିୟମର ସନ୍ତୁଳନ ବିଗିଡି ଯାଏ। ଏହା ବିପି ବୃଦ୍ଧି କରେ। ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ। ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବରୁ ମଇଳା ବାହାରକୁ ବାହାରି ପାରେ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ।

-କଦଳୀରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର ପୋଟାସିୟମ୍ ଥାଏ ଏବଂ ସୋଡିୟମ୍ କମ୍ ଅଟେ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମର ମାତ୍ରା ବଢିଯାଏ। ଅଧିକ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପୋଟାସିୟମର ମାତ୍ରା ବଢିପାରେ, ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ।

-ଯଦି ଆପଣ କିଡନୀ ଡ୍ୟାମେଜକୁ ରୋକିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଧଳା ପାଉଁରୁଟିକୁ ଖାଦ୍ୟରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ହଟାନ୍ତୁ। କିଡନୀ ପଥରରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀମାନେ ଗହମ ରୁଟିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ! ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଯଦି ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ 

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଓ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story

World Odia Language Conferene