World Odia Language Conferene

କମ୍ ବୟସରେ ଧଳା କେଶକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି? ବାସ୍ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, କଳା ହୋଇଯିବ ଧଳା କେଶ!
 

How To Get Black Hair Naturally Know Home Remedies
କମ୍ ବୟସରେ ଧଳା କେଶ ସମସ୍ୟା ଓ ଏହାର ଉପଚାର!
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେମିତିକି ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣତଃ କେଶ ଧଳା ହେବା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣ କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଅଳ୍ପ ବୟସରେ କେଶ ଧଳା ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି। ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଲୋକଙ୍କ କେଶ ବହୁତ କମ ବୟସରେ ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ। ଧଳା କେଶ ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ କରନ୍ତି।

ଧଳା କେଶକୁ ନେଇ ଅନେକ ଲୋକ ଟେନ୍ସନ ରୁହନ୍ତି। କେଶକୁ କଳା କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ କେଶ ଧଳା ହୋଇପାରେ। କେଶ ଅକାଳ ଧଳା ହେବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେଉଁ ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବ ରହିଛି, ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। 

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଧକ୍ ଧକ୍ ସହ ମୁଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ପଖାରେ ହେଉଛି କି ମୁଣ୍ଡବଥା? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ଉପଚାର...

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଓ ଭିଟାମିନ୍ B12 ଏହିପରି ଦୁଇଟି ଭିଟାମିନ୍ ଯାହାର ଅଭାବ ପାଇଁ କେଶ ଧଳା ହୋଇପାରେ। ଏଠାରେ, ଏହି ଭିଟାମିନର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ, କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଯାହା କେଶର ଧଳା ହେବା ରୋକିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଓ କେଶକୁ କଳା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବ ଧଳା କେଶର କାରଣ ନହେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ, ଭିଟାମିନ୍ D କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଜରୁରୀ। ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିନକୁ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଦ୍ୱାରା ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ଷୀର ଓ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ମସରୁମ୍, ଅଣ୍ଡା ଓ ଫ୍ୟାଟି ଫିସରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଥାଏ।

ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ପୂରଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ହେୟାର ଫୋଲିକଲ୍ସ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଲାଭ ପାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଡା, କ୍ଷୀର ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ମାଂସ ଓ ମାଛକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : କିଡ଼ନୀକୁ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରଖିବ ଏହି ୫ଟି ସୁପରଫୁଡ୍, ଷ୍ଟୋନ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆଶଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ କରିବ କମ୍ !

କେତେକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ଧଳା କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାରେ। ନଡ଼ିଆ ତେଲରେ ଲେମ୍ବୁ ଚିପୁଡି ଏହି ତେଲରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ମାଲିସ୍ କରିବା ଧଳା କେଶକୁ କଳା ରଙ୍ଗ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ନଡିଆ ତେଲ ମେହେନ୍ଦୀକୁ ମିଶାଇ ମାଲିସ୍ କଲେ କେଶ ମୂଳରେ ପହଞ୍ଚି ଧଳା ବାଳକୁ କଳା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଅଁଳାକୁ ମେହେନ୍ଦୀ ପତ୍ର ସହିତ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ୩-୪ ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଥିରେ ମେହେନ୍ଦୀ ପତ୍ର ମିଶାନ୍ତୁ। ତେଲକୁ ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ତେଲ ଥଣ୍ଡା କରି ମାଲିସ୍ କଲେ ଧଳା କେଶ କିଛି ଦିନ ପରେ କଳା ହୋଇଥାଏ।

ସେହିପରି ୪ ରୁ ୫ ଚାମଚ ଅଲିଭ୍ ଅଏଲ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଓ ଏହି ତେଲରେ ଏକ ଚାମଚ ଆମଲା ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ଫେନୁଗ୍ରିକ୍ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ମିଶାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ଫୁଟାଇବା ପରେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ନିଆଁରୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ସପ୍ତାହରେ ୨ରୁ ୩ ଥର କେଶର ମୂଳରେ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ଧଳା କେଶ ଭିତରୁ କଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ସକାଳୁ ସକାଳୁ ପେଟ ସଫା ହେଉନି କି ? କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ଥରକେ ହେବ ସଫା...
 

Share this story