World Odia Language Conferene

ପ୍ରତିଦିନ ହେଉଛି କି ପାଦ ଯନ୍ତ୍ରଣା ? ସାବଧାନ! ହୋଇପାରେ ହାର୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ
 

Can leg pain be a sign of stroke know details
ଏଥିପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ପାଦ ଯନ୍ତ୍ରଣା! 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକ ମାନେ ପାଦ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଅଛି। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ। ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେହି କାରଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ଶରୀରରେ ଲୌହର ଅଭାବରୁ ଲେଗ୍ସ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ।, ଏହାସହ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାଦରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧୨ ର ଅଭାବ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରେ। ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧୨ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ କ୍ଷୀର, ଡାଲି, ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ମାଛ ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଜିନିଷ ସାମିଲ କଲେ ଭିଟାମିନ୍ ବି-୧୨ ଅଭାବ ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି କି ଡାଇସେଟିସ୍ ? ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣରୁ ଜାଣି ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସତର୍କ! ନଚେତ୍...ଭୋଗିବେ

କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୃଦଘାତ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ପେରିଫେରାଲ୍ ଧମନୀ ରୋଗ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ। ପେରିଫେରାଲ୍ ଧମନୀ ରୋଗ ହେତୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ଚର୍ବି ଧମନୀରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ସେମାନେ ସଂକୁଚିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଗୋଡ ଏବଂ ହାତରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ।

ଗୋଡରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ଅଭାବ ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ। ଯଦି ପେରିଫେରାଲ୍ ଧମନୀ ରୋଗ (PAD) ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗରେ ଆଥେରୋସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ (ଚର୍ବି, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ଏବଂ ଧମନୀ କାନ୍ଥରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଜମା) ହୋଇପାରେ।

ଏହା ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହୃଦଘାତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ। ବେଳେବେଳେ ଆପଣ ଗୋଡ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହୃଦଘାତ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବାରମ୍ବାର ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଏକ ଚେକ୍ ଅପ୍ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆପଣଙ୍କ ହୋଇଛି କି କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନ୍ ? ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖା ଦେଲେ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା 

ଶରୀରରେ କିଛି ଭୁଲ୍ ବୋଲି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାର ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା। ସାଧାରଣତଃ ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ ତେବେ ସମୟ ସହିତ ଗୋଡ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଯଦି ସାମାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଏ, ଧୀର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ହେତୁ ଏହା କ୍ରମ୍ପରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଏହିପରି ମାଂସପେଶୀ କଷ୍ଟ, ପାଦରେ ଫୁଲା, ପାଦରେ ଅସ୍ଥିରତା ଦେଖାଦିଏ।

ହୃଦଘାତ ହେତୁ ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କେଉଁଠାରେ ଘଟେ?

ଗୋଡର ତଳ ଅଂଶର ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। କିନ୍ତୁ, ବେଳେବେଳେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଜଙ୍ଘରେ ପହଞ୍ଚେ। ଚାଲିବା, ପାହାଚ ଚଢ଼ିବା ପରି ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍‌କୁ ଦୂର କରିବ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ, ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି!

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story