World Odia Language Conferene

ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି କି ଡାଇସେଟିସ୍ ? ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣରୁ ଜାଣି ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସତର୍କ! ନଚେତ୍...ଭୋଗିବେ

Recognize the symptoms of diabetes
ଏସବୁ ଲକ୍ଷଣରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଡାଇସେଟିସ୍ ଉପସ୍ଥିତିର ସୂଚନା

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ମଧୁମେହ ବା ଡାଇସେଟିସ୍ ଏତେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ ଯୁବପିଢ଼ି ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧୁମେହର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଡାଇସେଟିସ୍ ରୋଗ ହେଲେ ଏହି ରୋଗ ଜୀବନରେ ଥରେ ହେବା ମାତ୍ରେ ପିଛା ଛାଡେ ନାହିଁ ।

ମଧୁମେହ ବଂଶଗତ କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇପାରେ, ହେଲେ ଖାସକରି ଆମ ଜୀବନ ଶେଳୀରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ନିଜ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ମଧୁମେହ ରୋଗ ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ସକାଳୁ ସକାଳୁ ପେଟ ସଫା ହେଉନି କି ? କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ଥରକେ ହେବ ସଫା...

ଡାଇସେଟିସ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ଏପରି ଥାଏ,ଯେଉଁଥିରେ ସାବଧାନରେ ନ ରହିଲେ ଏହା ଡାଇବେଟିସରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ । ପ୍ରି ମଧୁମେହରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଶରୀର କିଛି ପ୍ରକାରର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଚିହ୍ନିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ମଧୁମେହରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ। ହେଲେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଲକ୍ଷଣକୁ ଜାଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। 

ଡାଇବେଟିସ୍ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଯଥେଷ୍ଟ ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ପ୍ରାଥମିକ ନିରାକରଣ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକୁ ବିଷୟରେ ଯାହା ମଧୁମେହର ଉପସ୍ଥିତି ସୂଚାଇପାରେ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇଛି କି ବ୍ଲଡ଼ କ୍ୟାନ୍ସର ? ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖା ଦେଲେ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା 

ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା :- ମଧୁମେହର ଅନ୍ୟତମ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ପରିସ୍ରା ବୃଦ୍ଧି। ଯେତେବେଳେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବଢିଯାଏ, କିଡନୀ ଅଧିକ ଗ୍ଲୁକୋଜକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ ଏବଂ ଅବଶୋଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ କାମ କରେ। ଏହା ସାଧାରଣତ ପରିସ୍ରା ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଷ ଲାଗିବା :- ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଷ ଲାଗିବା ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ସହିତ ଆସିଥାଏ। ଯେହେତୁ ପରିସ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଅଧିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ହରାଇଥାଏ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ତୀବ୍ର ତୃଷା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ତୃଷା ହେଉଛି ହଜିଯାଇଥିବା ତରଳ ପଦାର୍ଥକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାର ଉପାୟ।

ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଓଜନ ହ୍ରାସ :- ଭୋକ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ୱେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି। ଶରୀର ଶକ୍ତି ପାଇଁ ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ଚର୍ବି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ଏହା ଘଟେ କାରଣ ଏହା ଗ୍ଲୁକୋଜକୁ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ନାହିଁ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍‌କୁ ଦୂର କରିବ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ, ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି!

( Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।)

Share this story