ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ ପରିବାର ଲୋକ; ବିଛଣାରେ ଉଠିକି ବସିଲେ ମୃତ ମହିଳା

woman got alive after death while relatives were preparing for last rites

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ: ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକମାନେ ମୃତଦେହକୁ ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ । ହଠାତ୍ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଉଠି ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଯାହା ପୁରା ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି । ସମସ୍ତେ ମୁଣ୍ଡରେ ଗୋଟିଏ କଥା କି ଜଣେ ମଲା ପରେ ଜୀବନ କେମିତି ପାଇଯିବ ହେଲେ ଏହା ସତ ।

ଏହାକୁ ପ୍ରକୃତିର କମାଲ ବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ବୋଲି କୁହନ୍ତୁ ହେଲେ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଗଲେ । ଯଦିଓ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ୍ତ ହେବାର ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଶୁଣାଯାଇଛି । ଶନିବାର ୟୁପିର ଦେଓରିଆ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଘଟଣା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ମୃତଦେହକୁ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମୃତଦେହ ନେଇ ଗାଁକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ହଠାତ୍ ମହିଳା ଚେତା ଫେରି ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏହା ଦେଖି ସମସ୍ତଙ୍କ ହୋସ ଉଡ଼ିଗଲା ଓ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତର ପୁନର୍ବାର ଚେକଅପ୍ କଲେ, ମହିଳା ଜଣକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଏଠି କ୍ଲିକ କରି ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : କେତେ ବଡ଼ବଡିଆଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲା ଅର୍ଚ୍ଚନା, ବ୍ଲାକମେଲର ଲେଡିକୁ ହାତ ଯୋଡ଼ି ଏପରି ଇସାରା ଦେଲେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ!

ଏହା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ଲୋକମାନେ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ୍ତ ଖବର ହେତୁ ଶୋକ ଖୁସିରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ।

ସୋମବାର ଦିନ ମହହୁଦି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ବେଲୱା ବଜାର ଗାଁର କହ୍ନେୟାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମୀନା ଦେବୀ (୫୫) ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା । ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଥିଲେ । ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବା ପରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ ଗୋରଖପୁର ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ରେଫର କରାଯାଇଥିଲା ।

ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ପାଞ୍ଚଟା ବେଳେ ମୀନା ଦେବୀଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରି ତାଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରୁ ​​ବାହାର କରିଥିଲେ ।

ଏଠି କ୍ଲିକ କରି ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ : ମା’ ଛଟପଟ ହେଉଥିଲା, ଝିଅ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ଚାଲିଗଲା ମା'ର ଜୀବନ, ଟୟ ଟ୍ରେନରେ ଘଟିଲା ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା

ମୀନା ଦେବୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଘରେ ଚିତ୍କାର ହୋଇଥିଲା । ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ । ଦ୍ୱାରରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିବା ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିଲେ । ଲୋକମାନେ ମୃତଦେହକୁ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ମହିଳା ଜଣଙ୍କ କଥା ହେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହା ପରେ ଘରର ଲୋକମାନେ ମୀନା ଦେବୀଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇଥିଲେ ।

ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଭଲରେ ରହିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ମୃତ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବିତ ଥିବା ଖବର ଉପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

Share this story

World Odia Language Conferene