ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲା ଠାରୁ  ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଅନେକ ବଡ଼ ନିୟମ, ହେବ ଏହିସବୁ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ
 

These rules are going to change in india from new financial year
ନୂଆ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ବଦଳିବ ଏସବୁ ବଡ଼ ନିୟମ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସରିବାକୁ ଯାଉଛି ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ। ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ନୂଆ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ। ତେବେ ଏହି ପହିଲାଠାରୁ ଦେଶରେ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଅନେକ ବଡ଼ ନିୟମ। ଏଥିରେ ପାନ୍ -ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁୁ ଯାଉଛି। 

ଏଡାଛଡା ପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏପ୍ରିଲ ପହିଲା ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ସରକାର ଏକ ନୂଆ ବ୍ୟବସାୟ ବର୍ଷର ଆଗମନ ଘୋଷଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଦିନଠାରୁ ଏଥର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ଥିକ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଟିକସ ନୀତିରେ ଫାସ୍‌ଟ୍ୟାଗ୍‌କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଦ୍ବିତୀୟ ସନ୍ତାନ ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି କି ପ୍ଲାନ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଠିକ୍ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ କେତେ ରହିବା ଉଚିତ୍

ଫାସ୍‌ଟ୍ୟାଗ୍‌ କେୱାଇସି ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌

ଏପ୍ରିଲ୍ ପହିଲାଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଫାସ୍‌ଟ୍ୟାଗ୍ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ କାରବାରରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ୟାଘାତକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କର କେୱାଇସି ଅପଡେଟ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ। ଏହି ଆଦେଶକୁ ଅନୁପାଳନ ନ କଲେ ଟୋଲ୍ ପେମେଣ୍ଟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଏନଏଚଆଇ) ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଫାସ୍‌ଟ୍ୟାଗ୍ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସରଳ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।

ପାନ୍-ଆଧାର ସଂଯୋଗୀକରଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ପାନକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ରହିଛି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାରେ ବିଫଳତା କାରଣରୁ ଜଣଙ୍କର ପାନ୍ ନମ୍ବର ବାତିଲ ହୋଇପାରେ। ୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ ପରେ ପାନ୍-ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍‌ରେ ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହାକୁ ଅନୁପାଳନ କରିବା ଜରୁରୀ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଠକେଇ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ମାଡି ଆସୁଛି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ! ଆସନ୍ତା ୩-୪ ଦିନ କାଳ ବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ବଜ୍ରପାତ ନେଇ ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ

ପିଏଫ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ଠାରୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ (ଇପିଏଫଓ) ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପିଏଫ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚାକିରି ବଦଳାଇବା ସମୟରେ ମାନୁଆଲ ଅନୁରୋଧର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏହାଛଡା ଏହା ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରି ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। 

ବିନା ବାଧାରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ପୋର୍ଟେବିଲିଟିକୁ ସୁଗମ କରିବା, ଇପିଏଫ୍ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗତିଶୀଳତା ବଢ଼ାଇବା ଏବଂ ଅବସର ସଞ୍ଚୟରେ ଅସୁବିଧାମୁକ୍ତ ପ୍ରବେଶ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଘାତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବନାହିଁ ।

ଏସବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ

ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିୟମ ୧ ଏପ୍ରିଲ ରୁ ଭଡା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏସ୍‌ବିଆଇ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ଆଉ ଆୱାର୍ଡ ପଏଣ୍ଟ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏହି ପଲିସି ଆଡଜଷ୍ଟମେଣ୍ଟ, ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବାଛିବା ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଏବଂ ୧୫ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆଚରଣ ବିକାଶ ହେତୁ ପୁରସ୍କାର ସଂରଚନାକୁ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଯଦିଓ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କିଛି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିପାରେ। ତଥାପି ଏହା କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନୀତିର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ପରିଶୋଧନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିଥାଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ଦିନ ଲାଗୁଛି ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗ, ଏହି ୫ ରାଶି ରୁହନ୍ତୁ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍...
 

Share this story

World Odia Language Conferene