ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଐତିହାସିକ ରାୟ, ଏହା ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଭାବେ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ
 

Supreme Court Verdict On Same-Sex Marriage
ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଐତିହାସିକ ରାୟ

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ସବୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି । ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଐତିହାସିକ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯାଚିକା ଦାୟର ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଶୁଣାଣିକୁ ନେଇ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି (ସିଜେଆଇ) ଡି.ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଗତ ମେ ମାସ ୧୧ ତାରିଖରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଏହି ଯାଚିକାର ଶୁଣାଣି ସମାପ୍ତ କରିବା ସହିତ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିଥିଲେ ।

ସିଜେଆଇ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ କହିଛନ୍ତି, ସାଥୀ ବାଛିବାର ଅଧିକାର ସମସ୍ତଙ୍କର ରହିଛି । ଜଣେ ନିଜକୁ ପୁରୁଷ ବା ସ୍ତ୍ରୀ ଭଳି ଚିହ୍ନଟ କରିବ ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ନିଜର ଅଧିକାର ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା କରିବା ଅଦାଲତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ । ସମଲିଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ସହରୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ନୁହେଁ । ବିବାହ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା, ମାତ୍ର ଏହା କୌଣସି ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନୁହେଁ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଦୁଃଖରେ କାନ୍ଦୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ, ଦୁହେଁ ଗୋଟିଏ ଜୁଇରେ ଏକାଠି ଜଳିଲେ 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବିବାହକୁ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ସିଜେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟ ଆଇନ ତିଆରି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିପାରିବେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋର୍ଟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ୧୧ ରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ। ସମାନ ଲିଙ୍ଗ ବିବାହକୁ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପଢାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚାରୋଟି ଭିନ୍ନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସୁଛି। 

CJI DY Chandrachud କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିବାହ ଏକ ମୌଳିକ ଆଧାର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିପାରିବେ। ସିଜେଆଇ କହିଛି ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ନ୍ୟାୟିକ ସମୀକ୍ଷା ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ବିଷୟ ବିବେଚନା କରିଛୁ। 

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ୧୭୮ ବର୍ଷ ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପରାଗରେ ଦୁର୍ଲଭ ଯୋଗ, ୩ ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ, ଧନଲାଭ ସହ ବଢି଼ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ,!

ମୁଁ ନ୍ୟାୟିକ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ କ୍ଷମତାର ପୃଥକତା ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ଏକ ଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ପାରମ୍ପାରିକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ଆଧୁନିକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଜୀବନ୍ତ କରେ ନାହିଁ। ଏହି ନୀତିର ସୂକ୍ଷ୍ମ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ସହଯୋଗ ଅନ୍ୟ ହାତର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରେ।

ସିଜେଆଇ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହା କ୍ଷମତାର ପୃଥକତାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବ, କିନ୍ତୁ ନ୍ୟାୟିକ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ କୋର୍ଟର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ମୌଳିକ ସଂରଚନାର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ଏହା ଦେଖୁଛି ଯେ କୌଣସି ଅଙ୍ଗ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଆଦେଶରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁନାହିଁ। CJI କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ସାହିତ୍ୟ ସମିତି ସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ ଏକ ନୂତନ ବିଷୟ ନୁହେଁ। ଲୋକମାନେ ସମଲିଙ୍ଗୀ ହୋଇପାରନ୍ତି, ସେମାନେ ଗାଁ କିମ୍ବା ସହରର ହୁଅନ୍ତୁ, କେବଳ ଜଣେ ଇଂରାଜୀରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ପୁରୁଷ ସମଲିଙ୍ଗୀ ବୋଲି ଦାବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଏକ ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଏହା କରିପାରିବେ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଓଏଏସ୍‌‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳ ବଦଳ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଅଧିକାରୀ କେଉଁଠି ପାଇଲେ ନିଯୁକ୍ତି

ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରହୁଛି ମଣିଷ: CJI

CJI କହିଛି ଯେ ମଣିଷ ଜଟିଳ ସମାଜରେ ବାସ କରେ। ପରସ୍ପର ସହିତ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସଂଯୋଗ ଅନୁଭବ କରିବାର ଆମର ସାମର୍ଥ୍ୟ ହିଁ ଆମକୁ ମଣିଷ ଅନୁଭବ କରେ। ଆମର ଚିନ୍ତାଶୀଳ ଭାବନାକୁ ବୁଝିବା ତଥା ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଆମମାନଙ୍କୁ ସେହିଭଳି ଜଣେ ଚରିତ୍ରର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ଯାହା ଆମର ଭାବନାକୁ ବୁଝିପାରୁଥିବ। ଏହି ସମ୍ପର୍କଗୁଡିକ ଅନେକ ରୂପ, ସମନ୍ୱିତ ପରିବାର, ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ସମ୍ପର୍କ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ଆସିପାରେ। 

CJI କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାରା ୨୧ ଅନୁଯାୟୀ ଜୀବନ ଅଧିକାର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ। ଅନ୍ତରଙ୍ଗତାର ଅଧିକାର ଏସବୁରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ଜୀବନ ସାଥୀ ବାଛିବା ଜୀବନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ଜଣଙ୍କର ପରିଚୟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ରାହୁ ଗୋଚର ଫଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି, ଏହି ରାଶିରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ

Share this story

World Odia Language Conferene