କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଯାଆଁଳା ଛୁଆ? ଜାଣନ୍ତୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯାଆଁଳା ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଓ ଏହା ପଛର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ...

What is the scientific reason for twins
କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଯାଆଁଳା ଛୁଆ? 
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟ। ଯଦି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହି ସୁଖ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଯାଆଁଳା ପିଲାମାନେ କିପରି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି?

ଯାଆଁଳା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୁରାଣ ପ୍ରଚଳିତ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚିନ୍ତାଧାରା ରହିଛି। କିଛି ଲୋକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଯାଆଁଳା ପିଲାମାନେ ଏକ ପ୍ରକାର ଅଭାବ କିମ୍ବା ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ କିପରି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେଲେ କେଉଁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ…

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ ଦେଖାଦେଲେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା! ହୋଇପାରେ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା 

କାହିଁକି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ଯାଆଁଳା ଛୁଆ?

ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ। ପରିବାରର ଜେନେଟିକ୍ ଅବସ୍ଥା, ପ୍ରଜନନ ଚିକିତ୍ସା ଇତ୍ୟାଦି ହେତୁ ଜଣେ ମହିଳା ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ଦେଇପାରନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ପ୍ରସୂତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଭ୍ରୁଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୋଇଥିବା ଅଣ୍ଡାରେ ପହଞ୍ଚେ, ଯଦି ଗର୍ଭାଶୟରେ ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡା ଥାଏ, ତେବେ ମହିଳାଙ୍କ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ।  

ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଯାଆଁଳା ଅଛନ୍ତି, ଗୋଟିଏ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହାକୁ ମୋନୋଜାଇଗୋଟିକ୍ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ପରସ୍ପର ପରି ଦେଖାଯାଏ ଯାହାକୁ ଡିଜାଇଗୋଟିକ୍ କୁହାଯାଏ। ଏହିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଜେନେଟିକ୍ ଗଠନ ସମାନ ଏବଂ ସମାନ ଯାଆଁଳା ସମାନ ଅଣ୍ଡାରୁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦ୍ବାରା ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୁଏ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ରହିବା ସହ ଏମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବନତି ଦେଖା ଦେବ! ପଢନ୍ତୁ ସାପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳ 

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଯାଆଁଳା ହେବାର ଲକ୍ଷଣ 

୧. ବ୍ଲିଡିଂ ଏବଂ ସ୍ପୋଟିଂ

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ଯଦି ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ମହିଳା ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବ୍ଲିଡିଂ ଏବଂ ସ୍ପୋଟିଂ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଯଦି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ ଏହା ଦ୍ବାରା ମହିଳାଙ୍କୁ ଜ୍ବର ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଉପସ୍ଥିତିର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

୨. ବହୁତ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରିବା

ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରିବେ ଏବଂ ଅଧିକ ଖାଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରିବେ। ସାଧାରଣତଃ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏତେ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

୩. ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବା

ଯାଆଁଳା ଗର୍ଭଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ମହିଳାଙ୍କର ଶରୀରର ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇଟି ଭ୍ରୁଣ, ଦୁଇଟି ପ୍ଲେସେଣ୍ଟା ଏବଂ ଅଧିକ ଆମନିଓଟିକ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଅଛି। ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ।

୪. ସକାଳର ଅସୁସ୍ଥତା ଲାଗିବା

ଗର୍ଭରେ ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ଥିବାରୁ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସକାଳର ରୋଗର ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ଜଣେ ମହିଳା ସକାଳେ ଉଠିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି।

୫. ଦୁଇଟି ହୃଦୟ ରହିବା

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୁଣନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଜ୍ଞତା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ମରଣୀୟ। ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭରେ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୁଣନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଯାଆଁଳା ପିଲାଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ।

ଯାଆଁଳା ଶିଶୁ ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ଦୁର୍ବଳତା କିମ୍ବା ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ପ୍ରକାର ଜୈବିକ ଅବସ୍ଥା। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଯାଆଁଳା ଗର୍ଭବତୀ, ତେବେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ।

ଆଧିକ ପଢନ୍ତୁ: ପରିସ୍ରାର ସଂକ୍ରମଣ, କେମିତି ରୋକିବେ? ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ମହିଳା ତାହେଲେ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣନ୍ତୁ
 

Share this story

World Odia Language Conferene