ଏହି ୩ଟି ଖାଦ୍ୟ ରକ୍ତ ନଳୀକୁ ଆରାମ ଦେବା ସହ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ରଖିବ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର
 

What foods are high in nitrates for high blood pressure know details
ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସରକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିବେ କିପରି ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ରକ୍ତଚାପ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏହି ସମସ୍ୟା କେବଳ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁନାହିଁ ବରଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁବକ ଏବଂ ଏପରିକି ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ରକ୍ତଚାପ ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍, ଉଭୟ ଅବସ୍ଥା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଗଲେ ଜମାରୁ କରନ୍ତୁନି ଅଣଦେଖା, ହୋଇପାରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍‌, ନଚେତ୍‌...

ଆପଣ ରକ୍ତଚାପ ସ୍ୱାଭାବିକ କି?

ସାଧାରଣତଃ ରକ୍ତଚାପ ବୃଦ୍ଧି ହୃଦଘାତ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ହୃଦଘାତର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅବସ୍ଥା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍, ଆଖି ସମସ୍ୟା, କିଡନୀ ରୋଗ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ କେତେକ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟରେ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ସ ଅଧିକ ଥାଏ ଯାହା ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଧନୁ ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଏହି ୪ରାଶିଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ସମୟ, ବଦଳିବ ଏମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ 

ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍‌ର ଲାଭ

ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମାନବ ଶରୀର ଦ୍ବାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ଏବଂ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଣୁ। ଏହା ଏକ ଭାସୋଡିଲେଟର, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଭିତର ମାଂସପେଶୀକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପାତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ବିସ୍ତାର ହୋଇଯାଏ। ଏହିପରି, ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କେତେକ ଫଳ, ପନିପରିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ଯାହା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଖାଇଲେ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ।

ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଟରୁଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ-

ବିଟରୁଟ୍ ଖାଦ୍ୟରେ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ଭରପୂର ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍‌ରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ୩୮ ଜଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ , ଏକ ବିଟରୁଟ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାତ୍ର ୪୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତର ୨୧% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ୧୦୦ ମିଲି ବିଟରୁଟ୍ ଜୁସ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତର ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ବିରଳ ସଂଯୋଗ, କଟିବ ଶନି ଦଶା, ବଦଳି ଯିବ ଏହି ୫ ରାଶିଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ!

ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରେ

ରସୁଣ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସିନ୍ଥେଜ୍ ସକ୍ରିୟ କରି ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଇପାରେ। ପଶୁ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ରସୁଣ ନିର୍ବାହ ରସୁଣ ନିର୍ଗତ ଖାଇବାର ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତରକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ୪୦% ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଖାଦ୍ୟରେ ରସୁଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଦ୍ବାରା ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସିପାରିବ।

ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ

ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ ଫ୍ଲାଭାନୋଲରେ ଭରପୂର, ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଘଟୁଥିବା ଯୌଗିକ ଯାହା ରକ୍ତଚାପକୁ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି କୋକୋରେ ମିଳୁଥିବା ଫ୍ଲାଭାନୋଲଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ ଏବଂ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ୧୬ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ୩୦ ଗ୍ରାମ ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ନାଇଟ୍ରିକ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ସ୍ତର ବଢ଼ିପାରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଏହି ୩ଟି ରାଶି ଉପରେ ରହିବ ଶନିଦେବଙ୍କ କୃପା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ବଦଳିବ ଏମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ
 

Share this story

World Odia Language Conferene