ରାତିରେ କମ୍ ଶୋଉଛନ୍ତି କି? ମହିଳା ମାନେ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍ ହେବ ଏହି ସାଂଘାତିକ ରୋଗ
 

Understanding Key Sleep Disorders and Their Symptoms
ମହିଳା ମାନେ ସାବଧାନ! ନଚେତ୍
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ରାତିରେ କମ ସମୟ ଶୋଉଛନ୍ତି କି ଆପଣ ? ଯଦି ହଁ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଆଣିପାରେ । ଡିଜିଟାଲ ଜମାନାରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଇଛି । ରାତିରେ ଖାଇସାରିବା ପରେ ଶୋଇବା ବଦଳରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଲାଗିପଡୁଛନ୍ତି ଯୁବପିଢି ।

ରାତି ସାରା ମୋବାଇଲ ଦେଖିବା ଯାହା ଫଳରେ ଶୋଇବା ସମୟ ବଦଳି ଯାଉଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ବାରା ନିଦ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବେ ହେଉନାହିଁ । ତେବେ କମ୍ ଶୋଇବା ଦ୍ବାରା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗକୁ ଡାକିଆଣୁଛି ମଣିଷ ସମାଜ । ଏକ ଗବେଷଣା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି କି, କମ୍ ଶୋଇବା ଦ୍ବାରା ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହୋଇପାରେ । 

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ବାଥରୁମରେ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ? ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ 

ଆମେରିକାନ୍ ହାର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକାନ୍ କଲେଜ୍ ଅଫ୍ କାର୍ଡିଓଲୋଜିର ଗବେଷଣା ଏବେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି । ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଅନେକ ଲୋକ କମ୍ ସମୟ ଶୋଉଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ହାର୍ଟ ଆଟାକର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

ଯୁବପିଢିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ସମସ୍ୟା ଏବେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ରାତିରେ କମ୍ ଶୋଇବା ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ମୁନିଚ୍ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ହୁଦରୋଗର ଶିକାର ହେଉଥିବା ୩ ଭାଗରୁ ୧ ଭାଗ ଲୋକ ନିଦ୍ରାହିନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଇନସୋମାନିଆ, ସ୍ଲିପ୍ ଆପନିଆ, ରେଷ୍ଟଲେସ୍ ଲେଗ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୁଅନ୍ତି ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :କିଡ଼ନୀ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଫଳ, ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିଯିବେ...

ଅଧିକାଂଶ ଯୁବପିଢି ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବରେ ହାର୍ଟ ଆଟକର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ଏହାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ରାତି ଅନିଦ୍ରା । ଅନେକ ସମୟରେ ଯୁବପିଢି ମୋବାଇଲରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି । ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ, ଓ୍ବେବ ସିରିଜରେ ନିଜକୁ ହଜାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଏମାନେ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।

ଏଭଳିକି ହାର୍ଟ ଆଟାକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଏଥି ସହ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି । ରାତିରେ ୮ରୁ ୯ ଘଣ୍ଟା ନ ଶୋଇବା ଫଳରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗ ମାଡ଼ି ଆସୁଛି । ୭ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ ସମୟ ଶୋଇଲେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ଜାହିର୍ କରିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଏଣୁ ରାତିରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର୍ ଡିଜିଜ୍ ନେଇ ଯିବ ଜୀବନ! ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ ଓ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ...
 

Share this story

World Odia Language Conferene