ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇ ରଖୁଛନ୍ତି କି ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ ! ନଚେତ୍ ହୋଇପାରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ
 

holding pee for long time is not good for health
ସାବଧାନ ! ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ରା ରୋକୁଛନ୍ତି କି ?
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ ଅନେକ ଥର, ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଅସୁବିଧା ହେତୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ରା ରୋକିଥାନ୍ତି। କିମ୍ବା ଅଳସୁଆମି ଯୋଗୁଁ ଯଦି ଆପଣ ଏହା ଅଟକାଇ ରଖନ୍ତି? କିମ୍ବା ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟକାଇ ରଖନ୍ତି? କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା କରିବା ପରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ଅସୁସ୍ଥ କରିପାରେ। ବ୍ଲାଡର ଲିକେଜ୍ ସମସ୍ୟାରୁ ଏହା ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇବା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଶୀତ ଦିନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇବା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକା ପଢନ୍ତୁ : ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏହି ରାଶିର ଲୋକ; ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କଟିବ ଏହି ସପ୍ତାହ, ପଢନ୍ତୁ ସାପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳ…

ଶୀତଦିନେ କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଲାଗିଥାଏ?

ଶୀତଦିନେ ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇବା ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ ଶୀତଦିନେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ହେବାର କାରଣ। ପ୍ରକୃତରେ, ଶୀତରେ ଶରୀରର ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। 

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା କିଡନୀ ପରି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ କିଡନୀ ଉପରେ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ପରିସ୍ରା ନିର୍ଗମନ ହାର ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୀତଦିନେ କମ୍ ଝାଳ ବାହାରିଥାଏ, ତେଣୁ ଶରୀରରୁ ମଇଳା କେବଳ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରକୁ ବାହାରିଥାଏ। ତେଣୁ ଶୀତଦିନେ ଅଧିକ ପରିସ୍ରା ଲାଗିଥାଏ।

ଅଧିକା ପଢନ୍ତୁ : ମକର ରାଶିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଚଳନ, ୧୫ରୁ ବଦଳିବ ଏହି ୪ ରାଶିର ଭାଗ୍ୟ, ହେବ ଧନର ବର୍ଷା !

ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇବା ହୋଇପାରେ ବିପଜ୍ଜନକ

ୟୁଟିଆଇ: ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁଟିଆଇ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା, ଯାହା ଅନେକ କାରଣରୁ ଘଟିଥାଏ। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପରିସ୍ରା ବନ୍ଦ କରିବା । ଠିକ୍ ସମୟରେ ପରିସ୍ରା ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ବଢିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, ଯାହା ବ୍ଲାଡର ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିପାରେ। ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିସ୍ରା ଠିକ୍ ସମୟରେ ପାସ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ UTI ର ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପରିସ୍ରା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ତରଳ ଏବଂ ଜଳ ପିଅନ୍ତୁ ।

ଅଧିକା ପଢନ୍ତୁ : ସାବଧାନ ! କିଡନୀ ରୋଗୀ ଭୁଲରେ ବି ଖାଆନ୍ତୁନି ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ, ନଚେତ୍...

ମୂତ୍ରାଶୟ ଦୁର୍ବଳ ହେବା:- ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲାଡର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ ଓ ଆପଣ ନିଜର ପରିସ୍ରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇପାରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ପରିସ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନହେବା, ପରିସ୍ରା କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ପରିସ୍ରା ଲାଗିବା ପରି ଅନୁଭବ କରିବା କିମ୍ବା ରହି ରହି ପରିସ୍ରା ହେବା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି।

କିଡନୀ ପଥର:-ମୂତ୍ରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ନାମକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କିଡନୀ ପଥର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଅଧିକା ପଢନ୍ତୁ : ବାଥରୁମରେ ଅଧିକ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ? ଜାଣିଲେ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ 

କିଡନୀ ସମସ୍ୟା:-ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ରା ଧରି ରଖିବା ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ପକାଇଥାଏ। କାରଣ ଶାରୀରିକ ସ୍ଥିତି ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି କିଡନୀ ପରିସ୍ରା ନିର୍ଗତ କରେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେହି ପରିସ୍ରାକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରଖାଯାଏ, ଏହା କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା କ୍ଷତି କରିପାରେଯ କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପରିସ୍ରା ଅଟକାଇବା କାରଣରୁ କିଡିନୀରେ ପଥର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ।

ଅଧିକା ପଢନ୍ତୁ : ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଆହାର, ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ସେବନ କଲେ ଦୂର ହେବ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା!
 

Share this story

World Odia Language Conferene