ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ ଏହି ସାଙ୍ଘାତିକ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ, ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍...
 

Frequent chest pain may be a sign of these serious deases not ignore
ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ ଏହି ସାଙ୍ଘାତିକ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ
 

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ବେଳେବେଳେ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବାରମ୍ବାର ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର କାରଣ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହାକୁ ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରି ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି କ୍ଷଣ ପାଇଁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କେଉଁ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ...

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଆସୁଛି ଭଲ ସମୟ, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଏହି ୫ ରାଶିଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା!

ହୃଦଘାତ

ହୃଦଘାତର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା, କାନ୍ଧ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ହୃଦଘାତର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଧମନୀରେ ଅବରୋଧ। ଏହି କାରଣରୁ, ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ରକ୍ତ ହୃଦୟରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ହୃଦୟ ଟିସୁରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଅବରୋଧ ହୁଏ, ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ।

ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋସୋଫେଜ୍ ରିଫ୍ଲେକ୍ସ

ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋସୋଫେଜ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ ହେଉଛି ଆମ ଶରୀରର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା। ଏହି କାରଣରୁ, ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ଅଭିଯୋଗ ବାରମ୍ବାର ହୋଇପାରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ବୃଥା ଚିନ୍ତାକରି ମନୋବଳ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହ ଏମାନଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା, ପଢନ୍ତୁ ଆଜିର ରାଶିଫଳ 

ପେରିକାର୍ଡାଇଟିସ୍

ପେରିକାର୍ଡାଇଟିସରେ ପୀଡିତ ଜଣେ ରୋଗୀ ସମୟ ସମୟରେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଏଥିରେ ହୃଦୟର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଟିସୁରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ। ସଂକ୍ରମଣ, ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ୍ ସ୍ଥିତି କିମ୍ବା ହୃଦଘାତ ଭଳି ଅନେକ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଫୁଲା ହୋଇପାରେ।

ପେଟ ଘା ’

ପେଟର ଅଲସରକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ପେଟରୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ପେଟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଭିଯୋଗରେ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଅଣ ଷ୍ଟେରଏଡାଲ୍ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଔଷଧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପ୍ରଦାହକାରୀ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ : ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ ବୁଧ ଗୋଚର ଫଳରେ ବଦଳିଯିବ ଏହି ୨ଟି ରାଶି ଲୋକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ !

ଆତଙ୍କିତ ଆକ୍ରମଣ

ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଆତଙ୍କିତ ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ରୋଗୀକୁ ଚାପ, ଭୟ କିମ୍ବା ଅଜବ ଭାବନାକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼େ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ନର୍ଭସ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି।

ଗାଲ୍ ବ୍ଲାଡର୍ ସମସ୍ୟା

ଗାଲ୍ ବ୍ଲାଡର ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ବାରମ୍ବାର ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଗ୍ୟାଲଷ୍ଟୋନ୍ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଉପର ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା କାନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ତନ ସ୍ତନକୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ।

ପାକସ୍ଥଳୀ ସମସ୍ୟା

ପାକସ୍ଥଳୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଯେପରିକି ଅନ୍ତନଳୀରେ ପ୍ରଦାହ କିମ୍ବା ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋସୋଫେଜ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ :ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହି ୪ଟି ବଡ଼ ଗ୍ରହର ଚଳନ, ଫଳରେ ଏହି ରାଶି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ହେବ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ
 

Share this story

World Odia Language Conferene