IPLକୁ ଅଲବିଦା କହିବେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ; ପଢ଼ନ୍ତୁ ପୁରା ରିପୋର୍ଟ...

DHONI

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଭାରତରେ IPL-2022 ଆୟୋଜନ ହେବ। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ଏଥର ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନ ରଖିବେ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ପୁଣି ଖେଳିବେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ମାହି ତାଙ୍କ ଅବସର ବିଷୟରେ ପୁଣିଥରେ ଏକ ବଡ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅନେକ ଜିନିଷରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶନିବାର କ୍ରିକେଟର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି (MS Dhoni) କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସହରରେ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଲାଭଜନକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ଅବସର ନେବା ବିଷୟରେ କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଟାଇଟଲର ୨୦୨୧ ସଂସ୍କରଣ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ସମ୍ମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଧୋନି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ (Cricket) ପ୍ଲାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ସହର ରାଞ୍ଚିରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦିନିକିଆ ଖେଳିଥିବା କଥା ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ମୋର ଶେଷ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ (Chennai) ରେ ହେବ।'

ଏହା ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ହେବ କିମ୍ବା ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ହେବ, ଆମେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହୁଁ। ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନି ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ତାଙ୍କ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ସିଜିନ ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଥିବାରୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ତତ୍ପର ନୁହଁନ୍ତି।

ଧୋନି ପୁଣି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁନାହାନ୍ତି, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ନଭେମ୍ବରରେ ଅଛୁ। ଏପ୍ରିଲରେ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ (IPL 2022) ଖେଳାଯିବ।' ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ ଜିତିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏମଏସ ଧୋନି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଜନରେ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଏପରି ବୟାନ ପରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା ଆଇପିଏଲ ପୂର୍ବରୁ ଧୋନି ସନ୍ୟାସ ନେଇ ପରନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଧୋନି ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଆସନ୍ତାବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଦାୟ ନେବାବେଳେ ଆପଣ ମୋତେ ଚେନ୍ନାଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖି ପାରିବେ ଏବଂ ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋତେ ବିଦାୟ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ଖେଳ ବିସିସିଆଇ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। କାରଣ, ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳର ଆଗମନ ସହିତ, CSK ପାଇଁ କଣ ଭଲ ତାହା ଆମକୁ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଭାରତରେ IPL-2022 ଆୟୋଜନ ହେବ। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନି ଏଥର ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମନ ରଖିବେ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ପୁଣି ଖେଳିବେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ମାହି ତାଙ୍କ ଅବସର ବିଷୟରେ ପୁଣିଥରେ ଏକ ବଡ ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଅନେକ ଜିନିଷରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶନିବାର କ୍ରିକେଟର ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି (MS Dhoni) କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସହରରେ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଲାଭଜନକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରୁ ଅବସର ନେବା ବିଷୟରେ କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ ଟାଇଟଲର ୨୦୨୧ ସଂସ୍କରଣ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ସମ୍ମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଧୋନି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ (Cricket) ପ୍ଲାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ସହର ରାଞ୍ଚିରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦିନିକିଆ ଖେଳିଥିବା କଥା ମନେ ପକାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ମୋର ଶେଷ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍ ଚେନ୍ନାଇ (Chennai) ରେ ହେବ।' ଏହା ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ହେବ କିମ୍ବା ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ହେବ, ଆମେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିନାହୁଁ। ସିଏସକେ ଅଧିନାୟକ ଏମଏସ ଧୋନି ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ତାଙ୍କ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ପାଇଁ ଖେଳିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ସିଜିନ ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଥିବାରୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ତତ୍ପର ନୁହଁନ୍ତି।

ଧୋନି ପୁଣି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁନାହାନ୍ତି, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ନଭେମ୍ବରରେ ଅଛୁ। ଏପ୍ରିଲରେ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ (IPL 2022) ଖେଳାଯିବ।' ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୧ ଜିତିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏମଏସ ଧୋନି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଜନରେ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଏପରି ବୟାନ ପରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଆସନ୍ତା ଆଇପିଏଲ ପୂର୍ବରୁ ଧୋନି ସନ୍ୟାସ ନେଇ ପରନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଧୋନି ଗତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଆସନ୍ତାବର୍ଷର ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିବା ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଦାୟ ନେବାବେଳେ ଆପଣ ମୋତେ ଚେନ୍ନାଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖି ପାରିବେ ଏବଂ ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମୋତେ ବିଦାୟ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଆଇପିଏଲ୍ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିବା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ଖେଳ ବିସିସିଆଇ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। କାରଣ, ଦୁଇଟି ନୂତନ ଦଳର ଆଗମନ ସହିତ, CSK ପାଇଁ କଣ ଭଲ ତାହା ଆମକୁ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ।

Share this story

World Odia Language Conferene