World Odia Language Conferene

୨୦୨୨ରେ ପଂଜାବର ସିଏମ୍ ହେବେ ସିଧୁ ପାଜି! କହିଲେ ୩ଟଙ୍କାରେ ଦେବି ବିଜୁଳି

Sidhu paji

ଓଡ଼ିଆ ଗସିପ ବ୍ୟୁରୋ: ନିକଟରେ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପଦ ଛାଡିଥିବା ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ମୋଗାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଏକ ବୈଠକରେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳ ଉପରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସିଦ୍ଧୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଆପ କହୁଛି ଯେ ଶାସନକୁ ଆସିଲେ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରିବ ଏବଂ ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳ କହୁଛି ଯେ ସେ ୪୦୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମାଗଣାରେ ଦେବ। ଏହି ବୟାନ ଏବଂ ଘୋଷଣା ଯଥାର୍ଥ ନୁହେଁ।

ସିଦ୍ଧୁ ସେତେବେଳେ କହିଥିଲେ, “ପଞ୍ଜାବ ଋଣରେ ବୁଡି ରହିଛି ଏବଂ ଉଭୟ ଦଳ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କାରଣ ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ୧୭ ଟଙ୍କାରେ ବିଜୁଳି କିଣୁଛନ୍ତି। ” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ୨୦୨୨ ରେ ଆମ ସରକାର ଗଠନ ହୁଏ, ତେବେ ମୁଁ ସରକାର କରିଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ବାତିଲ କରି ୨ ଟଙ୍କାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କିଣିବି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୩ ଟଙ୍କାରେ ଦେବି।

ସିଦ୍ଧୁ ପୁଣି କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରତିଶୃତି ଦେବି ନାହିଁ। ପଞ୍ଜାବର ବିକାଶ ପାଇଁ ମୋର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ସେ ଏହି ସବୁ ପ୍ରସ୍ତାବ କ୍ୟାବିନେଟରେ ରଖିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କଥା କେହି ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁଲଭ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇବା ଜାରି ରଖିବାକୁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ।

ଆଗାମୀ ବିଧାନସଭା ଅଧିବେଶନରେ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ତାଙ୍କ ସରକାର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ବାତିଲ କରିବେ ବୋଲି ସେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ଶସ୍ତା ବିଦ୍ୟୁତ ପାଇପାରିବେ।

କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ଥିଲା ବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତିନୋଟି ବିବାଦୀୟ କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ବିଧାନସଭାରେ ଏକ ବିଲ୍ ଆଣିବୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ କୃଷକଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଛିଡା ହୋଇଛି। ହେଲେ ଦଳ ଛାଡିବା ପରେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଏହି ବଚନ କଥା କଥା ରେ ରହିଗଲା ।

Share this story